Citrullus vulgaris блиска рођака бундеве и краставца је једногодишња зељаста биљка пореклом из Африке. У Африци се и дан данас могу наћи дивље форме. Лоптастог или издуженог облика, зелене коре са тракастим или тачкастим шарама, црвене унутрашњости, мада она може бити и наранџаста или жута са тамним семенкама у том месу је јасан опис свима нама. Разлика у величини, боји, укусу јасна су последица укрштања. Први пут је лубеница култивисана у Египту, а у гробницама фараона су пронађени цртежи овог поврћа, које, због слатког укуса, многи сматрају воћем, као и остаци семенки. У античком добу путници су лубеницу користили као извор воде, јер је уједно била и као чутурица и као средство за надокнаду течности. Спомиње се и у Библији и то као храна, коју су користили Израиљци током ропства у Египту. Заправо, није смисао да је лубеница храна робова, већ Изабраних. Током 13.века Маори су је пренели у Европу. Данас готово да нема земље у којој нема лубенице.

Лубеницу поредимо са освежењем и тако је у том циљу и користимо. Садржи око 85 до 93 % воде, целулозу, биљна влакна, биљне масти, хормоне, шећере, лимунску, јабучну киселину, етарска уља, глутатион, ликопен, цитрулин, бета каротен, витaмине Б1, Б2, Б3, Б5, Б6, бакар, гвожђе, јод, калијум, калцијум, манган, цинк, фосфор…

Гаси жеђ, отклања умор, поправља расположење, даје енергију, подмлађује, повећава либидо, смањује ризик од кардиоваскуларних обољења и од рака, олакшава тегобе код камена и песка у жучи, бубрезима, бешици, делује против уринарних инфекција, убрзава метаболизам, помаже при мршављењу и одлично је средство за детоксикацију.

Истраживања су показала да смањује упалу мишића и да даје потребну енергију код физичких напора, а са друге стране делује на мозак, па је незаобилазно средство код интелектуалног рада.

Такође, лубеница је народно лековито средство код артеросклерозе, артритиса, болова у мишићима, зглобовима и костима, код депресије, код проблема са имунитетом.

Интересантно је да су сви делови лубенице јестиви, па самим тим и кора се може користити.

Како би освежење било потпуније исецкајте кору на коцкице и њих замрзните. Не треба да користите лед кад имате овакав специјалитет. Убаците пар коцкица у чашу воде и уживајте у благом укусу.

Семенке немојте бацати, већ их испржите и користите као здраве грицкалице јер оне то заиста и јесу.

Ако имате проблем са високом температуром користите лубеницу и то на десет мин по један залогај, а кору лубенице држите на челу и табанима.

Код проблема са опекотинама потребно је исцедити свеж сок лубенице и њиме премазати проблематично место, а кором га и прекрити.

Бубрежни каменац се може третирати помоћу чаја од семенки лубенице. Потребно је самлети 1кк семенки и прелити шољом кључале воде, поклопити. Након 10 мин. процедити и пити 3 или 4 пута у току дана.

Сува кожа може постати решен проблем тако што се сок лубенице помеша са медом и у виду маске држи по око 15 мин. два пута дневно.  Ако је, пак, проблем масна кожа, онда се уместо меда користи јогурт. Проблем акни и бубуљица решава се помоћу сока од лубенице и банане.

Код проблема са запаљењем дебелог црева користи се чај од сувих кора.  За опоравак, за дегустацију, за ужитак, против лошег времена и напорних врућина, као мелем за душу помешајте у блендеру лубеницу, краставац, сок од лимете и мед.  Уживајте у остатку јула, јер питање је шта ће нам све донети, а са тим данима и у лубеницама и то имајте на уму да се лубеница једе као засебан оброк и не воли да се меша са другом храном.

Ако сте дијабетичар будите опрезни.

Share.

Comments are closed.

Skip to content