Пред нама је још један Ивањдан. Њиме се обележава дан рођења Св. Јована крститеља. Дошао је ред и на упознавање са биљком, коју су наше баке добро познавале и користиле за лечење.

На Ивањдан се плету венчићи који се стављају на куће или на капије и ту остају током целе године, као вид благослова и вид заштите. У ту сврху користи се управо биљка која у свом имену слави тај дан. Реч је о ивањданском цвећу. Иначе, због обичаја да се на тај дан беру лековите траве, дан рођења Св. Јована се зове још и Св. Јован биљобер.

Ивањданско цвеће, Јованова травица, броћика су само неки од назива за биљку Galium verum. У питању је вишегодишња зељаста биљка из породице броћева. Расте по ливадама, пашњацима, поред путева… Стабљика је усправна четвороугаона са истакнуте четири линије. На чланцима је одебљала. Листови су кружно распоређени, уски, зашиљени. На лицу су тамнозелени, а на наличју густо длакави и завршавају се трном на врху. Цветови су златножути, сакупљени у цвасти. Карактеристичан је мирис, који се описује као мирис меда.

У народној медицини се користи надземни део биљке. Биљка се сакупља док је у цвету и то од јула до септембра. Суши се на месту које је заштићено од сунца и на коме има промаје. Након сушења биљка се одлаже у платнене врећице. Биљка је богата етарским уљем, органским киселинама, минералима, сапонозидима, хетерозидима, флавоноидима…

Традиционално се користи за чишћење јетре, код проблема са мокраћном бешиком и бубрезима, код проблема са анемијом, за регулацију метаболизма штитне жлезде, код различитих кожних обољења (од акни, преко екцема, псоријазе, па до канцера коже), код упале гласних жица, проблема промуклости….

Ивањданска трава је и медоносна биљка, а наше баке су је користиле и за бојење сира и згушњавање млека.

Дакле, по питању употребе у лековите сврхе, Ивањданска трава се користи како за спољашњу тако и за унутрашњу примену.

Савети и рецепти

Ако имате неки кожни проблем врло лако у кућним условима можете направити свој мелем. Потребно је само да прво истопите маргарин, па да оставите да се охлади. За то време, свежу Ивањданску траву, коју сте претходно опрали, обрадите у соковнику. Маргарину, који се у међувремену охладио, уз лагано мешање додајте део по део сока од Ивањданске траве. Када маса буде компактна знајте да сте направили свој мелем.

Ако пак треба да користите Ивањданску траву за унутрашњу примену, може вам послужити сок или пак исти мелем или је можете користити у виду чаја. За припрему чаја потребна је 1kk суве биљке, која се прелива са 2dl воде која је прокључала. Поклопи се посуда и остави око пола сата. Потом се процеди. Такође, овако припремљен чај може да се користи и за испирање грла.

Ако немате проблеме за које се верује да их Ивањданска трава решава, можете да искористите саму траву за прављење јастучића. Не може да шкоди, а увођењу у мирне снове ће свакако допринети. Нека су нам свима на мир и благостање дани који су пред нама.

Share.

Comments are closed.

Skip to content