„Реч народа“ овом рубриком подсећа на давно прохујала времена вароши пожаревачке. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник наше Редакције Зоран Стокић проналази познате и мање познате занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову старије читаоце подсећа, а млађе упознаје са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.
Први доктор медицинских наука –26. март 1980.
На Медицинском факултету у Београду, чувени пожаревачки лекар прим. др Миомир Бранковић одбранио је докторску дисертацију ,,Еволуција методологије рада дечјег диспанзера у Пожаревцу за период 1960-1977. године“. Др Бранковић је по завршетку Медицинског факултета у Београду 1952. године, прву лекарску службу започео у Костолцу. Године 1958. одлучио се да специјализира педијатрију, коју завршава 1960. Са одбраном докторске дисертације постао је једини доктор медецинских наука у Пожаревцу и први у Србији који је одбранио дисертацију са овом темом. Након тога постављен је за шефа Дечијег диспанзера у Пожаревцу.
Преминуо илегалац Радомир П. Марковић – 27. март 1944.
Од последица мучења у затвору умро је Радомир П. Марковић, рођен априла 1890. у Пожаревцу. Потиче из познате породице Богојевић, праунук је Стефана Богојевића који је до пада кнеза Милоша био први секретар пожаревачког окружног Начелства. Основну и средњу школу завршио је у Пожаревцу, а 1913. дипломирао је на Правном факултету у Београду. Радио је у Министарству правде, а после I светског рата, 1919. као судија Првостепеног суда да би након пар година прешао у адвокатуру. Био је ангажован и на другим пословима. Од априла 1941. повезује се са партијском организацијом, а формирањем Народноослободилачког одбора Пожаревца изабран је за председника.
Тродневна акција давања крви – 27. март 1985.
У Месној заједници ,,Горња Мала“ организована је пролећна акција добровољног давања крви. Акција је трајала до 29. марта. Крв је дало више од 200 давалаца, међу њима највише је било радника и средњошколаца.
Враћени пехари Стрељачкој дружини – 29. март 1953.
У Пожаревцу је одржана Оснивачка скупштина Стрељачке дружине. На скупштини је било речи о важности стрељаштва и будућем раду дружине, изабрана Управа и контролна управа. У Пожаревцу је, иначе Стрељачка дружина постојала између два рата и узастопно освајала сребрне пехаре Стрељачког савеза Србије. Пехаре је у рату сачувао Света Вељковић, који је на овој Оснивачкој скупштини све то вратио дружини.
Припремио: З. Стокић