„Реч народа“ овом рубриком подсећа на давно прохујала времена вароши  пожаревачке. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник  наше Редакције  Зоран Стокић проналази познате и мање познате занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову старије читаоце подсећа, а млађе упознаје са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.

Драшкоци на челу Дома народног здравља  2. 6.1928.

За в. д. управника Дома народног здравља у Пожаревцу постављена је др Јелисавета Драшкоци, рођена 1896. године у Свилајнцу, матуру је завршила 1917. у Ници, а Медицински факултет 1923. у Тулузу.  Специјалиста за бактериологију и серологију постала је 1932. године. У Дому народног здравља у Пожаревцу радила је од 1928. до 1932. Једно време, од 1958. до 1959. била је запослена у Хигијенском заводу у Пожаревцу. Умрла је 1975. године.

 Спаситељ заставе Хајдук Вељковог пука  4. 6.1877.

  У Пожаревцу је рођен др Миливоје Петровић, санитетски пуковник. Основну школу и гимназију завршио је у Пожаревцу, а Медицински факултет у Грацу 1905. Као мајор 12 пешадијског пука ,,Хајдук Вељко“, у неравноправној борби у Срему на Сави са саборцима био је принуђен на повлачење. На позив комаданта јавио се да са још једним добровољцем учествује у спасавању пуковске заставе. Обмотао је заставу око груди и појаса, препливао Саву помажући и рањеном редову у пратњи. За овакав подвиг одликован је Орденом Крађорђеве звезде са мачевима. За шефа Зубне станице Прве армијске болнице у Београду постављен је 1920. Издавао је ,,Гласник зубнолекарске струке“. Умро је 1938. у Београду.

Хумани др Ђорђе Пантелин5. 6.1859. 

Умро је др Ђорђе Пантелин (Пантелић), који је лечио чланове породице кнеза Милоша Обреновића. Као лекар био је веома стручан и тражен. Писао је у ,,Летопису матице српске, ,,Павловићевим новинама“ и ,,Листу“. Сву своју имовину: девет јутара земље, виноград, три куће, земљиште и приватне облигације завештао је да тиме управља општина, а да се од камате на основу те имовине, издржавају добри ђаци виших разреда реалке.

 Прва државна апотека у Пожаревцу7. 6.1946.

Министарство народног здравља Србије донело је одлуку о оснивању Прве државне апотеку у Пожаревцу. Сходно Закону о државним привредним, предузећима Пожаревачки Окружни народни одбор након тога доноси решење да се то предузеће зове ,,Прва државна апотека у Пожаревцу“. Апотека је почела са радом 8. 8.1946. а за њеног  првог руководиоца постављена је магистар фармације Загорка П. Шумаков Радивојевић.

 Припремио: З. Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content