„Реч народа“ овом рубриком подсећа на прохујала времена пожаревачке вароши. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник  наше Редакције Зоран Стокић трага и проналази занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову, сходно добу дешавања,  подсећа или  упознаје читаоце са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.

Почетак рада Народног позоришта19. новембар 1944.

Месец дана након ослобођења Пожаревца почело је да ради Народно позориште. Прва представа изведена је 19. новембра 1944. Био је то Нушићев „Покојник“ у три чинау режији Јована Бранковића. Одржана је у пуној сали ондашњегДома уметности. Претходила му је предпремијера 18. новембра изведена само за војску и ђаке. Средства од купљених карата усмерена су Народном фронту Пожаревац као добровољни прилог. За почетак рада позоришта у првом реду заслужан је Миливоје Живановић, а први глумци били су: Мирка Лазаревић, Бранка Ђурица, Мирослав Мијатовић Гроф, Петар Стокић Шуца, Драга Стојковић Четкин, Јова Цветановић, Десанка Димитријевић, професионална глумица…     

 Рођен Миле џезиста   20. новембар 1910.

 У Пожаревцу је рођен Милорад – Миле Б. Марјановић, један од пионира џеза у Србији између два светска рата. Његов отац Богосав Марјановић, мајор војске Краљевине Србије, погинуо је 1913. у Другом Балканском рату. Миле је у Пожаревцу почео да учи виолину да би потом отишао на студије технике у Карпсруеу у Немачкој. Када се вратио  у Београд постаје члан музичког састава ,,Џоли бојс” са којим наступа по Турској, Румунији и Бугарској. Био је једно време и у ансамблу ,,Саџо” да би касније основао свој састав ,,Мелоди бојс. Поред виолине свирао је бас и бубњеве. Пред Други светски рат постаје на кратко члан Београдске филхармоније, а након рата, 1948. дипломирао је на Електротехничком одсеку Техничког факултета да би касније читав радни век провео као инжењер у Радио Београду, касније Радио-тевевизији Београд на пословима пројектовања тонских студија и студијским снимањима звука. Као просторни акустичар сарађивао је на реновирању концертне дворане Коларчевог народног универзитета, пројектовао је акустичне особине дворане Београдске филхармоније, објавио рад о озвучењу у музејима. Музиком се у каснијим годинама мало бавио, искључиво на свечаностима. Умро је 13. новембра 1991. у Београду.

 Помоћ породицама Албанацa – 21. новембар 1946.

Одбор за прикупљање хуманитарне помоћи за породице Албанаца у Пожаревцу  страдалих током Другог светског рата организовао је приредбе у сали Окружног народног позоришта, у Синдикалном дому и у гимназији. У Првом рејону прикупљен је 12.981 динар, у Трећем 11.213 динара, Другом 7.911 и Четвртом 7.600 динара. Фудбалско друштво ,,Млади радник“ приложило је 3.009 динара а град Пожаревац, без синдиката 42.714 динара.  Прикупљена средства са приредби упућен преко Окружног одбора фронта Главном одбора у Београду.                                                         

 Основано Певачко друштво26. новембар 1909. 

Залагањем адвоката Жике Илића Средњевца, судије Ивана М. Николића и још неколико млађих трговаца и пожаревачких чиновника у Пожаревцу је основано Певачко друштво ,,Зора“. Имало је мешовити хор под управом капелана Вацслава Ведрала. Сваке недеље и празницима ,,Зора“ је певала у цркви на литургијама.

  Припремио: З. Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content