„Реч народа“ овом рубриком подсећа на прохујала времена пожаревачке вароши. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник наше Редакције Зоран Стокић трага и проналази занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову, сходно добу дешавања, подсећа или упознаје читаоце са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.
Санке за влашког посланика – 17. децембар 1834.
Стефан Стефановић – Тенка примио је наредбу од кнеза Милоша да у Неготину, што је могуће боље дочека влашког посланика, кнеза Александра Гику. У наредби се такође наводи да високог госта Тенка безбедно допрати до Пожаревца где ће се налазити кнез и примити Александра. Кнез Милош је, за што срдачнији и безбеднији дочек влашког посланика послао Тенки кола и санке са четири коња.
Књига „О раку“ настала у Пожаревцу – 17. децембар 1897.
Рођен је Миливоје Димитријевић, доктор медицине, хирург и професор Медицинског факултета у Скопљу. Написао је две књиге и око 50 стручних радова. У времену од 1928 – 1934. године у Пожаревцу је радио као шеф хирушког оделења у болници. Тада је у Пожаревцу 1930. године настала његова књига коју је написао о раку. Умро је у Београду.
Светски путник стигао у Пожаревац – 18. децембар 1911.
У Пожаревац је приспео Милош Радојковић, светски путник и први српски имитатор животиња. У пожаревачком хотелу ,,Берза“ Радојковић је одржао предавање и истакао да му као светском путнику циљ да за четири године обиђе, пешачећи, читав свет.
Пожаревљани за Крагујевчане – „Три пута венчани –18. децембар 1930.
На гостовању у Крагујевцу, Народно позориште Дунавске бановине из Пожаревца приказало је комад ,,Три пут венчани“. Реч је о комедији у три чина. Представу је режирао М. Вујиновића који је истовремено имао и улогу у овом комаду. Играо је Соломона Левија.
Припремио З. Стокић