„Реч народа“ овом рубриком подсећа на прохујала времена пожаревачке вароши. Реч је о занимљивостима које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову, сходно добу дешавања, подсећа или упознаје читаоце са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.
Дан Учитељске школе „Вељко Дугошевић“ – 18. новембра 1963.
Учитељска школа „Вељко Дугошевић“ у Пожаревцу, прославила је Дан установе. Тога дана 1941. године, у месту Гложани, погинуо је учитељ, првоборац и народни херој нашег краја Вељко Дугошевић, чије име и носи школа. Свечаност је почела поздравним говором професора и директора ове образовне установе Ђорђа Јањића. Програм је настављен читањем награђених радова ученика Школе. Прву награду, 6.000 динара, освојио је ученик Миодраг Николић за сонетни спев о Вељку. Друга новчана награда, 4.000 динара, припала је ученику Боривоју Миличевићу, а трећа, 2.000 динара, ђаку Љубиши Милутиновићу. Том приликом похваљени су и радови Слободанке Маринковић и Милијаде Животић.
Испит синова Кнеза Милоша – 22. новембра 1835.
Кнез Милош, заједно са супругом Љубицом, присуствовао је испиту својих синова у Дворској школи у Пожаревцу. Пред управитељем ове образовне установе Ђорђем Зорићем, кнежевић Михаило је са одличном оценом положио француски језик. Године 1836. Дворска школа пресељена је у Београд.
Жалба Терзијског еснафа – 22. новембра 1836.
Терзијски еснаф у Пожаревцу жалио се кнезу Милошу на оне који нису терзије, а мешају се у послове њиховог заната. Молили су кнеза да болтаџије, абаџије и ћурчије не раде терзилук, јер они од овог заната живе и не мешају се у друге послове.
Срушене зграде у Градском парку – 22. новембра 1883.
Окружно начелство Пожаревачког округа донело је решење да се сруше стара пошта и школа, које су потпуно пропале. Реч је о зградама које су се налазиле на простору данашњег Градског парка.
Победа Младог радника – 23. новембра 1947.
Фудбалска утакмица између пожаревачког Фудбалског клуба „Млади радник“ Пожаревац и ФК „Подриње“ из Шапца, одиграна је за првенство Србије. Победу у овом сусрету остварио је Млади радник резултатом 1:0.
Шпијуни у Пожаревцу – 24. новембра 1784.
Аустријски шпијуни уходили су Пожаревац. Франц Ксавер Покорни и Митесер допутовали су прерушени од Лучице у Пожаревац. У Пожаревцу, који је тада био у турским рукама, шпијуни су се задржали четири дана. Пожаревац су описали као паланку која се састоји од 150 турских и 80 хришћанских кућа, са две џамије, два велика хана у којима је могло да се смести 120 коња, са девет пекара и једном дрвеном црквом. У самој касаби било је једно утврђење од палисаде.
Из архиве З. Стокића