„Реч народа“ овом рубриком подсећа на прохујала времена пожаревачке вароши. Реч је о занимљивостима које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову, сходно добу дешавања, подсећа или упознаје читаоце са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.
“Премијера представе „Хасанагиница – 3. фебруара 1951. године
У Народном позоришту у Пожаревцу изведена је премијера представе „Хасанагиница“. Редитељ је био Мирољуб Милановић, сценографију је урадио Часлав Павловић, док су главне улоге биле поверене Деси Димитријевић и Божи Којићу.
Поднет извештај стања гимназијске зграде – 5. фебруара 1928. године
Школски лекари др Лаза Бесарабић и др Босиљка Будимир поднели су директору Гимназије Маринку Станојевићу извештај, рељефну слику стања гимназијске зграде. Поред комплетног стања зграде, да је влажна, руинирана, на крају извештаја се констатује: ,,Идемо толико далеко, да речемо, да је боље, здравије, да деца уче у дворишту, на чистом ваздуху, него у оваквој згради, што се зове Пожаревачка гимназија. Директор Школе је овај извештај одмах проследио Министарству просвете, са молбом за подизање нове школске зграде. Зидана је етапно, а усељење је обављено 1939. године.
Преминуо епископ Браничевске епархије – 5. фебруара 1975. године
У Нишу је умро и сахрањен у Саборној цркви епископ Браничевске епархије др Јован (Илић), световно Јордан А. Илић. Јован је био епископ Браничевске епархије у периоду од 1932. до 1934. године. За време управљања у Пожаревцу, покренуо је лист „Браничевски весник“ и спровео црквену организацију на основу новог Устава Српске православне цркве. После Пожаревца био је епископ у Нишкој епархији.
Цркве изграђене по Милошевој наредби – 6. фебруара 1837. године
Јосиф Милосављевић, кнез пожаревачки, поступајући по Милошевој наредби и упуству бр.175, од 19. јануара 1937, доставио је списак цркава „од нас сазидани“, „списак цркви трошком његове свјетлости у Средоточној команди созидане и спомошчесвоване“, у коме наводи у Пожаревцу мирска црква, храм Св. Архангела Михаила, подигнуте 1819. године.
Преминуо Васа Пелагић – 6. фебруара 1899. године
У Пожаревцу је умро учитељ, публициста, лекар и један од најзначајнијих представника утопијског социјализма код нас, Васа Пелагић. Рођен је 1833. године у Горњем Жабару, данашњем Пелагићеву. Након основне школе и Гимназије, уписао је Богословију у Београду и 1860. године постао учитељ у српској основној школи у Брчком, где је основао једну од првих српских читаоница у Босни. Отишао је потом у Русију и на Московском универзитету две године слушао предавања из историје медицине и политичке економије, да би се након тога обрео у Бањалуци и постао управитељ Српско – православне богословије. Објавио је и више књига у вези са реформом школске наставе ради ширења просвете у народу, а примио је и архимандритски чин. Због свог деловања и под оптужбом да критикује турски режим убрзо је прогнан у Малу Азију, одакле се спасао 1871. године и преко Русије дошао у Србију.