„Реч народа“ овом рубриком подсећа на прохујала времена пожаревачке вароши. Реч је о занимљивостима које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову, сходно добу дешавања, подсећа или упознаје читаоце са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице
Реновирана гостионица ,,Књаз Михаило“ -7. јула 1921. године
У Љубичеву, код Пожаревца, отворена је реновирана гостионица ,,Књаз Михаило“. Реновирање ове гостионице извршила је управа државне ергеле, а највећа заслуга припала је тадашњем заступнику директору Ергеле Јовану Николићу.
Седмојулска коњичка трка -7. јула 1968. године
На пожаревачком хиподрому одржана је седмојулска коњичка трка. Овом спортском догађају присуствовало је око 1.000 гледалаца, иако је процењено да је на вашару тада било присутно око 60.000 људи.
Одржано је укупно шест трка, од којих су четири биле галопске. У првој галопској трци ,,Барон“, уз учествовање грла домаће расе, на стази дугој 1.400 метара, победило је грло ,Велин. Друго место заузео је Диркер, а треће Бајка.
У касачкој трки „Делмин“, прво кроз циљ прошло је грло Толмун, док је галоперску трку „Нови рад“ добила Нела. Други је био Вил Вестерн, а трећа Весна. Касачку трку „Наш глас“ добило је грло Дуца, а други је био Филон.
У галопској трки „Мишар“ славио је Барон, док су се иза њега нашли Велет, а потом и Мохиканац. У последњој трци, надметању двогодих , прва је стигла ,,Лутка“ коју је јахао њен власник Бобан Којић, најмалађи ,,професионални“ џокеј у Европи. Друго је грло ,,Врача“ вл. Жике Митровића и треће ,,Експрес“, власништво познатог коњара Свете Солунца из Лапова. Извор: Реч народа, 12.јул 1968.године.
Сто година Милошевог споменика -7. јула 1998. године
У Пожаревцу је обележен јубилеј – 100 година од откривања споменика кнезу Милошу Обреновићу и отварања Пожаревачког парка, у коме се и налази овај споменик.
Прослава је започела у свечаним салонима Скупштине општине Пожаревац, у присуству великог броја гостију. Међу званицама је био и Ратко Марковић, потпредседник Владе Србије, који је отворио изложбу докумената и експоната из Милошевог времена. Потом је крај споменика у Градском парку изведен пригодан културно – уметнички програм.
Демонстрације трговачких помоћника и занатлија – 10. јула 1911. године
У Пожаревцу су трговачки помоћници одржали збор, коме су се придружили и занатски радници. Протествовали су због непоштовања законских одредби. Узрок демонстрација била је управо примена Закона о занатским радњама, за који послодавци нису хтели ни да чују, а нису ни испоштовали одредбе министра народне привреде о отварању и затварању радњи. Након збора, демонстрације су настављене на улицама града, на којима је било много радника. Том приликом је оштећено пар излога на радњама послодаваца. Протести су настављени и наредна два дана. Тада је полиција извршила први налет на раднике и њихова прва хапшења у Пожаревцу. Слободе је лишено више од 50 демонстраната, којима су одређене различите казне. Једном је одређена казна протеривања из Пожаревца, иако је био малолетник који станује код својих родитеља у Пожаревцу.
Демонстрација је било и у другим местима. У Радничким новинама, у броју 160 из 1911. године, писало је о овим догађајима, али се на њиховим страницама могла видети и констатација „да оно што ниједна полиција није учинила, учинила је пожаревачка“.