„Реч народа“ овом рубриком подсећа на прохујала времена пожаревачке вароши. Реч је о занимљивостима које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову, сходно добу дешавања, подсећа или упознаје читаоце са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице
„Реч народа“ уместо петком, излазиће уторком – 14.јула 1981. године
Након деценијског излажења недељника „Реч народа“ петком, од 14. јула излазиће уторком. Ово је саопштила редакција са напоменом, да се на овај корак определила тешка срца. Разлог за промену дана је следећи: од овог броја штампање новине преузела је новосадска штампарија „Дневник“, јер је јефтинија од београдске штампарије, а поготово од пожаревачке Просвете. Такође, један од разлога је и тај што је уторак најпогоднији термин који ова штампарија може да прихвати.
Рођен Ђорђе Вајферт – 15. јула 1850. године
У Панчеву је рођен Ђорђе Вајферт, пореклом Немац, а душом Србин. Био је у том времену највећи српски, односно југословенски индустријалац, гувернер Народне банке Србије и велики добротвор. Рођен је у породици индустријалаца. Купио је рудник мрког угља код Костолца, рудник бакра у Бору, рудник каменог угља у Подвису и златни рудник у Светој Ани, те је тако постао и творац модерног рударства у Србији. Основао је Фонд “Краљ Стефан Дечански“ у коме је био и главни финансијер, а намењен бризи глувонеме деце. На овај начин омогућено им је школовање и укључивање у нормалан живот. Био је велики љубитељ тркачких коња, па су његова улагања била велика у ергеле и коњички спорт. Посебно је волео коња по имену Фантаст. У Пожаревцу је био почасни члан Фонда за потпомагање сиромашних ученика Гимназије у Пожаревцу, добротвор Дунавског кола јахача „Кнез Михаило“ у Београду.
Отворено „Борово“ – 15. јула 1963. године
У Табачкој чаршији у Пожаревцу отворена је нова продавница „Борово“. Реч је од једној од најмодернијих трговинских продавница, која располаже са 182 квадратна метра продајног простора. Комбинат гуме и обуће „Борово“ уложило је 27 милиона динара. Отварању ове савремене трговинске продавнице, осим представника Комбината, присуствовали су представници друштвеног и привредног живота града, као и осталих привредних организација.
Отворена врата пожаревачког Млечка – 16. јула 1993. године
Пожаревачка млекара у свом кругу отворила је сопствени дисконт „Млечко“ у коме ће се поред сопствених производа продавати и роба из компензације. Сви производи продаваће се по производним ценама, што значи да су производи знатно јефтинији, него у граду. Пастеризовано млеко и јогурт такође се продаје на точење, корисницима који донесу посуде за ове производе, тако да је цена и за ове производе мања за цену амбалаже ових производа. Када је у питању воћни јогурт, амбалажа је тренутно скупља од цене производа.
Сахрањен Антоније Франић–17. јула 1900. године
Сахрањен је Антоније Франић, професор и директор Пожаревачке гимназије на пожаревачком гробљу. Франић је у Пожаревцу провео више од 20 година. На гробљу се од њега опростио Јован Видић, професор.