„Реч народа“ овом рубриком подсећа на давно прохујала времена вароши  пожаревачке. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник  наше Редакције  Зоран Стокић проналази познате и мање познате занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову старије читаоце подсећа, а млађе упознаје са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.


Сећање на Хризостома    24. септембар 1989.  

Преминуо је епископ Браничевске епархије Хризостом, пре монашења Љубисав Војиновић. Владика Хризостом, рођен је у Салаковцу 15. априла 1911. Епископ Браничевски био је у времену од 1952.  до 1989.  Важи за једног од најпознатијих епископа Српске православне цркве у периоду после Другог светског рата. Остаће упамћен и као аутор великог броја радова и уредник ,,Православног мисионара“ који је уређивао од 1958. По сопственој жељи сахрањен је у порти Саборне цркве Светих Архангела и Гаврила у Пожаревцу.


Од  Андријине до Кузмановићеве апотеке   – 27. септембар 1881.

У Пожаревцу је отворена друга апотека у граду. Отворио ју је Андрија Марковић али је због болести  1885.  године престаје да ради у апотеци. Посао преузимају администратори који ту остају све до19. марта 1925. када апотеку откупљује Светислав Кузмановић и постаје њен власник. Апотека се налазила у Табачкој чаршији коју Кумановић сели у своју зграду на Краљевом тргу, касније Тргу ослобођења.


Рођен Коста Протић     –  29. септембар 1831. 

У Пожаревцу је рођен Коста Протић, ђенерал, министар војни (1875), ађутант кнеза Милана, краљев намесник (1889-1892) и намесник након абдикације краља Милана (1889). Отац му је био Стеван, трговац, а мајка Милосава. Основну школу завршио је у Пожаревцу.

Протићеви преци су се доселили у Пожаревац са Косова, а раније порекло вуку из Колашина. Презиме Протић потиче од њиховог најстаријег претка Јосифа Момировића који је био прота у Пожаревцу у време Кочине Крајине.

Припремио: З.Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content