„Реч народа“ овом рубриком подсећа на давно прохујала времена вароши  пожаревачке. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник  наше Редакције  Зоран Стокић проналази познате и мање познате занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову старије читаоце подсећа, а млађе упознаје са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.



Отворене просторије Народне лутрије -16. јануар 1998.

Народна лутријa Београд отворила је у Пожаревцу организациону јединицу за потребе грађана Браничевског и Подунавског округа. Просторије се налазе на углу Трга ослобођења и Лењинове улице и једне су од најлепше уређених у систему лутрије. Намењене су продаји бинга, лото листића, лозова…Отварању је присуствовао проф. др Ратибор Грујић, генерални директор НЛ, а пресецањем
врпце, отварање организационе јединице озваничио је Бојан Кекић, председник ИО СО Пожаревац. Током свечаности у Пожаревац је стигао ,,Бинго воз“ којим су допремљене награде играчима на срећу међу којима су била и извучена кола.


Пошта у новој згради – 17. јануар 1972.

Поводом усељења поште у новоизграђену зграду са најсавременијом опремом одржана је пригодна свечаност. Зграду је предао на употребу Првослав Васиљевић, генерални директор Југословенског ПТТ саобраћаја. Госте, раднике поште и грађане Пожаревца поздравио је Драган Павловић, председник Радничког савета ПТТ Београд. У краћем говору Повловић је истакао да се полагањем коаксијалног кабла од Београда, преко Смедерева до Пожаревца, стварају услови за бржи поштански саобраћај Пожаревца са другим градовима у земљи.


Одлазак „Васе ђакона“ – 20. јануар 1914.

У Пожаревцу је умро, где је и сахрањен, Василије Васа Живковић познат као „Васа ђакон“, свештеник Светониколајевске цркве у Пожаревцу. Парохијску дужност у овој цркве преузео је након смрти протојереја Атансија Бранковића. Био је учитељ веронауке у основној школи, наставник веронауке у Гимназији и официрима и војницима Гарнизона IX пешадијског пука у Пожаревцу. За свој рад је одликован. Познат је и као аутор више књига међу којима и књиге „О српској слави и данима који се славе“. Пензионисан је 1904. године.


Академија у част Лењина – 20. јануар 1947.

У Омладинском дому Пожаревца, уочи 21. јануара, Друштво за културну сарадњу са СССР-ом, организовало је свечану академију поводом 23. годишњице смрти Владимира Илича Лењина. О животу и раду Лењина говорио је Света Станојевић. Академија је завршена наступом гимназијалаца са неколико мизичких нумера и рецитација.

Припремио: З. Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content