„Реч народа“ овом рубриком подсећа на давно прохујала времена вароши  пожаревачке. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник  наше Редакције  Зоран Стокић проналази познате и мање познате занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову старије читаоце подсећа, а млађе упознаје са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице. 

Почетак изградње Занатлијске школе – 18. 5. 1895. 

 У Пожаревцу је отпочела изградња зграде Изложбе и Занатлијске школе. Положен  је камен темељац и обављено освећење темеља. Присуствовали су прота Шљивић, који је освештао радове, Вучко Ђорђевић, окружни начелник, Ђура Петковић, председник изложбеног павиљона и други. Градилиште се налазило на углу данашње Дунавске и Партизанске (раније Сајамске) улице, а пројекат зграде урадио је председник Главног  савеза одбора Занатлијског удружења Београд, архитекта Емерих Штајнлехнер. Зграда је зидана од тврдог материјала са пространим, светлим и хигијенским просторијама. За време бомбардовања Пожаревца септембра 1915, зграда је доста  оштећена, па је по завршетку рата планирана да се обнови, али до тога није дошло. После Другог светског рата потпуно је срушена.

Трећи Соколски слет – 18. 5. 1939. 

Одржан је трећи Окружни Соколски слет у Пожаревцу. Учествовали су чланови свих соколских друштава са подручја Пожаревачког округа.

Сто десет година апотекарства – 21. 5. 1967.  

Откривањем спомен плоче на згради обележено је 110 година апотекарства у Пожаревцу. Плочу је открио Бранко Ивошевић, тада нови председник СО Пожаревац, а свечаности су присуствовали: Момчило Моша Трифуновић, директор апотекарске установе, Коста Влаховић, комерцијалиста и Александар Дамански, професор декан на Фармацеутском факултету у Београду.

 Припремио: З. Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content