„Реч народа“ овом рубриком подсећа на давно прохујала времена вароши  пожаревачке. Прелиставајући стару штампу и пожутеле фотографије, сарадник  наше Редакције  Зоран Стокић проналази познате и мање познате занимљивости које су обележиле једно време и у овом својеврсном времеплову старије читаоце подсећа, а млађе упознаје са личностима и догађајима који су били саставни део тадашње свакодневице.

Школском одбору 7.352 динара  – 17. 08.1910.

Министар просвете и црквених дела одобрио је буџет за  Школски одбор Округа пожаревачког за 1911. годину. Укупан износ буџета био је 7.352 динара. Њиме  нису предвиђене плате за наставно особље јер се оно финасирало директно из буџета министарства.

Помоћ за пострадале  у Скопљу – 18. 08. 1963.

У Пожаревцу су после дуже паузе одржане велике мото трке на којима су учествовали познати возачи из Београда, Крагујевца, Љубљане, Цеља, Новог Сада, Аранђеловца, Старог Бечеја и града домаћина.  Сав приход са ове манифестације био је намењен Фонду за пострадале у катастрофалном земљотресу који се догодио 26. јула 1963. године у Скопљу. Тада је настрадало преко 1.000 људи, више од 3.000 је повређено, а између 120.000 -200.000 остало је без кућа.  Трке у Пожаревцу пратило је око 5.000 гледалаца.

Мере против куге – 19. 08. 1837.

Због појаве заразне болести куге – чуме у  окружењу, у Пожаревцу су предузете све мере заштите. Поред осталог, постављене су страже на Морави и Дунаву као и на свим друмовима од Београда, Ћуприје и Видина како би се спречило да неко ко је заражен уђе у варош.

 Не селите трговце  у Пожаревац! – 20. 08.1820.  

Мештани села Смољинца упутили су молбу кнезу Милошу да се трговачке радње из њиховог насеља не пресељавају у Пожаревац. Ову молбу образложили су чињеницама да трговци у Смољинцу живе и раде још из турских времена, да је у Смољинцу и њиховом заслугом никла чаршија, да у овом селу постоје црква и школа….

 Припремио: З. Стокић

Share.

Comments are closed.

Skip to content