Лекари ових дана на самом почетку лета, указују да излагање сунцу врелих дана могу да изазову тренутне, али и дугорочније здравствене проблеме. Зато га се треба клонити у најтоплијем делу дана. То нарочито важи за најмлађе и најстарије, каже др Дејан Миленковић, директор Дома здравља Пожаревац и саветује:

-С обзиром да је летњи период и да смо имали јак топлотни талас, са високим температурама и УВ зрачењем, пацијентима саветујемо, пре свега старијим лицима, хроничним болесницима и малој деци, да се у периоду од 11 до 17 часова не излажу директном сунчевом зрачењу и топлоти. Препоручујемо да обавезе које су битне ван куће, обављају у раним јутарњим или касним вечерњим сатима.

ВОДА И ЛАГАНА ИСХРАНА

Због обавеза и посла који обављају, нису сви у могућности да поштују овај савет,  Зато др Дејан Миленковић додаје:

-Савет је да уколико неко мора и има такав посао који захтева излагање сунцу током целог дана, да уносе довољно течности и да једу лагану храну, воће, поврће и да тако, колико год је могуће, предупре непријатности. Ако примете неке симптоме попут вртоглавице, главобоље, несанице, колебање притиска који је на топлоти нижи, код хипертоничара уобичајено виши, да се одмах склоне са сунца. То важи за блаже симтоме. Међутим, уколико су проблеми озбиљнији, вртоглавица је упорна, јача је главобоља, висок или нижи протисак доводи до малаксалости, треба да се јаве за савет Служби хитне медицинске помоћи телефоном. Ако крене и повраћање или дехидрација, сунчаница, топлотни удар, добију температуру, треба да се јаве изабраном лекару.

Због прогнозираних 60 тропских дана овог лета, мора више да се пази на здравствено стање, поготову хронични болесници, астматичари, пацијенти са високим притиском, дијабетичари, пацијенти са епилепсијом, бубрежни болесници… У тој категорији су и старији од 65 година и посебно су склони да лоше одреагују на изложеност високим температурама. 

Симтоми који упозоравају на појаву здравствених проблема у летњем периоду, наводи др Миленковић, су отежано дисање, низак притисак, вртоглавица, главобоља, а у тежим случајевима може да дође до повишене телесне температуре, упорног повраћања, јаке главобоље.

ЗАШТИТА КОЖЕ 

Лош утицај сунчевог зрачења са високим УВ индексом може да изазове пре свега црвенило и опекотине. То је други разлог због кога је потребно клонити га се у најтоплијем периоду дана:

-Кожу треба да штитимо прво због опекотина, поготову код деце јер имају нежнији тен. За њих је неопходно да се користи заштитна крема са фактором 50. Не треба заборавити да се утицај сунца кумулативно сабира и у једном моменту младежи могу да пређу у меланом који је најагресивнији карцином који човек може да добије, упозорава др Дејан Миленковић.

Још једна потенцијална опасност током лета је боравак у природи којој прибегавамо да би се заштитили од врућине. Дешавају се убоди крпеља и бележи се повећан број пацијената који долазе тражећи лекарску интервенцију. Крпељи могу да буду заражени и да пренесу лајмску болест. Крпељима је сезона и тело треба да се исконтролише након сваког боравка у природи:

-Ако неко не може сам да га извади, треба да се јави изабраном лекару или у току ноћи, Хитној помоћи, да се крпељ одстрани и по потреби пацијент добије адекватну антибиотску заштиту. 

ПОСЕБНА БРИГА О ДЕЦИ

Др Дејан Миленковић који је педијатар саветује и родитеље да посебно воде рачуна о малој деци која су такође осетљива на високе температуре и изложеност сунцу и упућује да се по потреби јаве изабраном дечијем лекару:

-Савет за овкве случајеве увек може да се добије од изабраног педијатра у Дечијем или Школском диспанзеру Дома здравља. Иначе, родитељи треба да децу лагано облаче, да им ставе капу или лагани шеширић када их изводе. Свакако треба да избегавају ударне сате и да деци често нуде воду и друге течности. Храна исто треба да буде прилагођена врућини, да је лагана са пуно воћа и поврћа.  

 Д. Деурић

Share.

Comments are closed.

Skip to content