Јесењом садњом на шумским појасевима на косинама унутрашњег одлагалишта, на површини од 23 хектара, настављена је рекултивација одлагалишта Површинског копа “Дрмно”.
Иначе, Газдинска јединица „Копови Костолац“ брине о 358,2 хектара већ формираних шума, уз додатак површина засада на унутрашњем одлагалишту ПК „Дрмно“, које су у претходној деценији повећане за више од 200 хектара шуме.
ЗАСАДИ ИЗДРЖАЛИ ВРЕМЕНСКЕ НЕПРИЛИКЕ
Заливање младих шума била је главна активност током лета за нама, уз кошење суве траве због евентуалних пожара.
Иако је прошла година била изузетно неповољна због високих температура, у трајању од скоро 70 дана, штете готово није било, како наводи помоћник директора Дирекције за производњу угља за инвестиције Иван Ђукић, сумирајући резултате биолошке и техничке рекултивације у 2024. години.
Истиче да је главна активност била заливање младих шумских засада који се простиру на више стотина хектара и додаје:
– Због дуготрајних врелих дана, временске прилике биле су веома тешке за процес биолошке рекултивације, како за садњу, тако и за сетву посебних врста биљака на одлагалиштима. Одржавање деградираних површина захваћених експлоатационим радовима – рекултивисаних површина у 2024. години, као и свих претходних, можемо оценити као врло успешно, јер су сви радови предвиђени за одржавање рекултивисаних објеката реализовани.
Иначе, радови на одржавању рекултивисаних површина односе се на одржавање засада окопавањем и формирањем чанака са орезивањем, заливање, међуредно кошење корова око засада, машинског кошења траве, сечу избојака и слично.
– За 2024. годину била је предвиђена рекултивација на 15 хектара косих површина унутрашњег одлагалишта ПК „Дрмно“, која се односи на шумску рекултивацију, као и на осам хектара равне површине, која се односи на пољопривредну рекултивацију сетвом луцерке. Укупне површине обухваћене биолошком рекултивацијом за 2024. годину износе 23 хектара. Што се тиче радова на техничкој рекултивацији унутрашњег одлагалишта, рекултивисано је око два хектара равних површина и 27 хектара косих површина, истиче Ђукић.
ЕКОНИМСКА И ЕКОЛОШКА НАМЕНА
Циљ рекултивације је враћање земљишта економској и еколошкој намени.
Како каже Иван Ђукић, површине враћене економској намени у Огранку су прилично велике, ако се узме у обзир да сваки ветрогенератор заузима површину од око два хектара, а да се соларна електрана простире на око 17 хектара.
Наглашава и да ће у наредним годинама те површине бити знатно веће и додаје:
– Шумски засади захтевају сталну пажњу и конкретне мере одржавања, заштите и обнове, како би се обезбедио њихов опстанак и правилно газдовање и коришћење за будуће генерације. Засади на унутрашњем одлагалишту су у добром стању, без фитопатолошких и ентомолошких оштећења, која прете да угрозе квалитет и квантитет дрвећа.
Р. Н.