
У свечаним салонима градског здања, 24. априла, организовано је друштвено вече на тему „Србија између ислама и католицизма“, о којој је говорио проф. др Дарко Танасковић, професор Универзитета, дипломата, оријенталиста, писац, некадашњи амбасадор у Турској и Ватикану.
Домаћин скупа, председник Скупштине Града Пожаревца др Срећко Босић је истакао да организовање друштвених вечери има двоструку функцију.
-Прва је да грађанима Пожаревца учинимо доступним ово здање, јер свечани салон је баш за те ствари направљен, да га народ обилази и чује одређена излагања из области културе, уметности, друштвеног живота и политике. Друга намера нам је да те друштвене вечери буду традиционалне, да представимо људе који су нешто урадили за Србију, који су постали не само професори, научници и уметници, већ су изашли из оквира личног успеха и представљају друштвене вредности. Намера нам је да овај простор оплеменимо, подушимо, да дише, живи, духом српског народа и браничевског округа, казао је др Босић.
Професор др Дарко Танасковић је излагао о положају Србије и Срба између катололицизма и ислама. Ради се о јако широкој и слојевитој теми која се уклапа у чувену дихотомију, исток – запад, где се увек говори како је Србија негде на ветрометини између истока и запада.
-То је наравно географски и геополитички истинито. Међутим, своје излагање бих поставио на нешто другачијој основи, јер сматрам да је непродуктивно стално говорити о себи као о некоме ко је између једног и другог. По мени, Србија и Срби су у једној посебној цивилизацијској позицији, да они заправо у себи носе исток и запад. Ако то тако схвате и у том смислу свој идентитет сместе где треба да буде, они могу искористити у позитивном смислу предности припадања и истоку и западу. То се међутим током историје врло ретко дешавало и много чешће у тај положај између истока и запада, конкретно сада између католичког и муслиманског света, нама „обијао о главу“ и углавном смо кроз историју због тога имали великих тешкоћа као народ, нагласио је професор.
Он је указао на то да постоје трансисторијске вертикале – једна је католичка, а друга муслиманска. Наравно, оне никада не могу бити блиске српској трансисторијској вертикали и ономе путу српскога народа кроз историју, и то је чињеница. Са друге стране, др Танасковић сматра да постоји маневарски простор који се и у тим условима може наћи ако смо свесни свог идентитета и могуће је изграђивати своју спољну политику управо на начин који ће омогућити да се искористе и неке предности тог положаја.
Скупу су поред великог броја грађана, присуствовали Никола Шаиновић, члан Председништва СПС-а и некадашњи премијер Србије, представници цркве, полиције, директори јавних предузећа и установа…
Д.Динић