Пољопривредна саветодавна и стручна служба Пожаревац организовала је „Дан поља хибрида кукуруза“, стручну и едукативну манифестацију, која има за циљ да пољопривредне произвођаче упозна са најновијим достигнућима из области селекције хибрида једне од најважнијих и тренутно најзаступљеније ратарске културе на подручју Браничевског округа.
ОЧЕКУЈУ СЕ СТАБИЛНИ ПРИНОСИ
Манифестацију је отворио директор ПССС Пожаревац Бојан Стевић истакавши да су овакве смотре веома значајне са аспекта подизања нивоа примене агротехнике на њивама и организације семенске производње.
-Наша жеља је да у непосредном контакту и међусобном сарадњом произвођача и семенских кућа, скренемо пажњу јавности на важност унапређења производње кукуруза. Циљ одржавања Дана поља јесте пружање подршке пољопривредницима како би побољшали приносе и квалитет производа. Сврха огледа је да се на једној парцели под истим агроеколошким условима, произвођачима покажу различити хибриди, како би се на основу резултата, који ће путем билтена стићи на њихову адресу, и изгледа биљака, лакше определили за оне који одговарају њиховим њивама, истакао је Стевић.
ИЗ ДЕВЕТ СЕЛЕКЦИОНИХ КУЋА 44 ХИБРИДА
ПССС Пожаревац поставила је демооглед хибрида кукуруза на имању Јавног предузећа „Љубичево“ на површини од 4 хектара, где су посејана 44 хибрида различитих ФАО група зрења из девет селекционих кућа: Институт за кукуруз Земун поље, Институт за ратарство и повртарство Нови Сад, Агросава, Агроглоб, Syngenta, Делта Аграр, KWS, Хибрид и БЦ хибриди.
Кукуруз је посејан 28. априла, а предусев је била озима пшеница. Основно ђубрење обављено је са 300 килограма по хектару НПК (15:15:15), док је предсетвено додато 200 килограма Урее по хектару.
-Циљ постављања оваквих демоогледа јесте упознавање пољопривредника са новим хибридима кукуруза. Они су у прилици да виде директно на терену понашање посејаних хибрида на постојеће агрометеоролошке услове и примењене агротехничке мере гајења. Задатак ПССС Пожаревац је праћење приноса посејаних хибрида у истим агротехничким и агрометеоролошким условима са циљем да се након завршене жетве најприноснији хибриди препоруче произвођачима да их уврсте у сетвену структуру на пољопривредним газдинствима како би унапредили производњу, наглашава саветодавац за ратарство Данијела Илић.
Иначе, у демоогледу испоштоване су све неопходне агротехничке мере почев од сетве у оптималном року, преко ђубрења које је обављено на основу агрохемијских анализа избалансираном количином НПК хранива. Такође, по препоруци унето је предсетвено азотно минерално ђубриво, док је заштита од корова спроведена у два третмана.
Добијени резултати о оствареном приносу и садржају влаге у моменту жетве свих хибрида кукуруза који се налазе у демоогледу биће јавно публиковани путем часописа Билтен и доступни свим заинтересованим пољопривредним произвођачима.
У заштити против корова, у фази после сетве, а пре ницања, у циљу спречавања ницања коровских биљака рађен је земљишни третман хербицидима: Terbis 1,5 л/ха, Mont 1,4 л/ха и Glifomark 2,5 л/ха. У фази после ницања усева и корова када је кукуруз имао 3 до 5 листова, а корови висину 15 центиметара, урађен је третман хербицидима Siran 1,25 л/ха и Mezatron 0,25 л/ха.
БЕРБА У КЛИПУ ЗА НЕДЕЉУ ДАНА
Огледно поље у Љубичеву поред бројних пољопривредних произвођача и представника семенских и хемијских кућа обишао је и др Љубиша Коларић, професор на Катедри за ратарство и повртарсво Пољопривредног факултета у Земуну. Према његовим речима ова производна година је задовољавајућа.
-Производна година почела је са кишама и закашњеном сетвом, где је већина површина посејана тек у задњој декади априла. Довољна количина падавина у мају и до средине јуна допринела је томе да хибриди кукуруза који су посејани у то време буду у повољној кондицији. Од 15. јуна имали смо неколико топлотних таласа, али не са екстремним температурама преко 35 степени и падавине које су уследиле биле су добро распоређене и ублажиле су негативне последице високих температура. У демоогледу сви хибриди се налазе у подмаклој фази воштане зрелости и за 7 до 10 дана можемо очекивати прве комбајне који ће радити бербу у клипу. За бербу у зрну мораћемо још мало да сачекамо. Ове године можемо очекивати приносе на нивоу од 7 до 8 тона по хектару и хибриди свих група зрења имају уједначен принос, рекао је др Коларић.
ПОВОЉНА ПРОИЗВОДНА ГОДИНА
Од саветодавца за ратарство Јоргованке Влајковац сазнајемо да је на подручју Браничевског округа кукурузом посејано око 60.000 хектара. Због велике количине падавина у априлу, 126 литара по метру квадратном, сетва кукуруза је трајала око четрдесетак дана, од почетка априла па до половине маја. Оптимално време за сетву је када се сетвени слој земљишта загреје на 10-12 степени Целзијусових. Довољна количина влаге у земљишту омогућила је повољне услове за уједначено ницање.
-Можемо да кажемо да смо у производној 2023. години имали повољан старт у производњи хибрида кукуруза. Сума падавина од почетка вегетације па до прве декаде септембра је око 550 литара кише по метру квадратном, што је повољно утицало на ток вегетације. Ову годину такође карактеришу и повољни агрометеоролошки услови у најбитнијим фазама вегетације, опрашивању и наливању зрна, на већини парцела у зависности од рока сетве и подручја. У овим критичним фазама имали смо довољну количину падавина и дневне температуре ваздуха нису прелазиле вишегодишњи просек, што је повољно утицало на формирање потенцијала приноса. Закључак производне године је, да пољопривредни произвођачи који су применили све агротехничке мере кад треба и како треба, са акцентом на исхрану и заштиту од корова због велике количине падавина, могу да очекују на својим парцелама стабилне приносе. Тамо где је примена добре пољопривредне праксе вишегодишња могу да се очекују и рекордни приноси кукуруза, закључује Јоргованка Влајковац.
Дарко Динић