Пољопривредна саветодавна и стручна служба Пожаревац организовала је „Дан поља хибрида кукуруза и сунцокрета“, стручну и едукативну манифестацију, која има за циљ да пољопривредне произвођаче упозна са најновијим достигнућима из области селекције хибрида ових ратарских култура.

                                                     СУША УЗЕЛА ДАНАК

Манифестацију је отворио директор ПССС Пожаревац Бојан Стевић истакавши да су овакве смотре веома значајне са аспекта подизања нивоа примене агротехнике на њивама и организације семенске производње.

Илић, Стевић, Лазаревић, Влајковац

-Наша жеља је да у непосредном контакту и међусобном сарадњом произвођача и семенских кућа, скренемо пажњу јавности на важност унапређења производње кукуруза и сунцокрета. Циљ одржавања Дана поља јесте пружање подршке пољопривредницима како би побољшали приносе и квалитет производа. Сврха огледа је да се на једној парцели под истим агроеколошким условима, произвођачима покажу различити хибриди, како би се на основу резултата, који ће путем билтена стићи на њихову адресу, и изгледа биљака, лакше определили за оне који одговарају њиховим њивама, истакао је Стевић.

                                                       ДВА ДЕМООГЛЕДА

ПССС Пожаревац поставила је демооглед хибрида кукуруза на имању КПЗ –а на површини од 3 хектара, где је посејано 40 хибрида различитих ФАО група зрења из осам селекционих кућа: Институт за кукуруз Земун поље, Институт за ратарство и повртарство Нови Сад, Агросава, Агроглоб, Syngenta, Делта Аграр, KWS и Хибрид.

Са отварања манифестације

Кукуруз је посејан 19. априла на смоници,  а предусев је била пшеница. Основно ђубрење обављено је са 300 килограма по хектару НПК (16:16:16), док је предсетвено додато 300 килограма КАН-а по хектару.

-Циљ постављања оваквих демоогледа јесте упознавање пољопривредника са новим хибридима кукуруза и сунцокрета. Они су у прилици да виде директно на терену понашање посејаних хибрида на постојеће агрометеоролошке услове и примењене агротехничке мере гајења. Задатак ПССС Пожаревац је да се сваки хибрид прати минимум три године у демоогледима и да се најприноснији препоруче произвођачима да их уврсте у сетвене структуре на својим газдинствима, како би се остварили што већи приноси и на тај начин унапредила њихова производња. Након завршене жетве резултати о оствареном приносу и садржају влаге биће јавно публиковани и доступни свим заинтересованим пољопривредним произвођачима. Иначе, имали смо изузетно неповољну производну годину по питању агрометеоролошких услова за јаре културе. Високе температуре и велики недостатак падавина током летњих месеци свакако ће се одразити на овогодишњи род сунцокрета и кукуруза, који ће генерално бити мањи од очекиваног, наглашава саветодавац за ратарство Данијела Илић.

Огледно поље кукуруза

У заштити против корова, у фази после сетве, а пре ницања, у циљу спречавања ницања коровских биљака рађен је земљишни третман хербицидима: Dual Gold 1,5 л/ха против усколисних коровских биљака у комбинацији са хербицидом Terbis 1,5 л/ха против широколисних коровских биљака.

-У фази после ницања усева и корова када је кукуруз имао 3 до 5 листова, а корови висину 15 центиметара, урађен је први хемијски третман хербицидима Talisman 0,5л/ха против усколисних корова, са хербицидом Plamen у количини од 0,7 л/ха, против широколисних коровских биљака. У фази када је усев имао 8 развијених листова третиран је комбинацијом хербицида Equip 2 л/ха + Intermezzo 0,25 л/ха, објаснила је Кристина Лазаревић, дипл.инж.заштите биља у ПССС Пожаревац.

                                               НЕПОВОЉНА ПРОИЗВОДНА ГОДИНА

У демоогледу сунцокрета на парцели код МИП-а површине 2 хектара, представљене су четири технологије производње и заступљен је 21 хибрид из четири селекционе куће: KWS, Syngenta, Институт за ратарство и повртарство Нови Сад и Limagrain. Демооглед је посејан 15. априла на земљишту типа смоница и предусев је био меркантилни кукуруз. Основно ђубрење обављено је са 300 килограма по хектару НПК (15:15:15). Предсетвена припрема извршена је сетвоспремачем, допунско ђубрење  додавањем КАН-а у количини од 300 килограма по хектару.

У демоогледу сунцокрета заступљен је 21 хибрид

У фази после сетве, а пре ницања усева и коровских биљака, примењен је третман земљишним хербицидима Dual Gold 1,2 л/ха  у комбинацији са хербицидом Terbis 1,5 л/ха,  ради спречавања ницања свих једногодишњих врста коровске флоре.

-После ницања усева и корова, када је сунцокрет имао два пара правих листова, третиран је  усколисни коров хербицидом  Focus ultra 2 л/ха. У фази када је усев имао четири пара правих листова, примењена је међуредна култивација, агротехничка мера којом смо побољшали аерисаност земљишта и редуковали присуство широклисних коровских врста, чије присуство није у значајној мери било конкуренција усеву, казала је Виолета Станковић, мастер инж.заштите биља у ПССС Пожаревац.

Од саветодавца за ратарство Јоргованке Влајковац сазнајемо да је на подручју браничевског округа посејано око 100.000 хектара под јарим културама, од чега на 60.000 хектара кукуруз, 23.000 хектара сунцокрет, а остало су крмно биље и поврће.

-Посматрано са агрометеоролошког аспекта, имали смо јако лошу годину за кукуруз и сунцокрет. У фазама оплодње и наливања зрна велики дефицит влаге и изузетно високе температуре свакако су утицале на смањење приноса. Жетва сунцокрета обављена је на лакшим земљиштима и са хибридима краће вегетације и на тим површинама приноси се крећу од 1,5 до 3 тоне по хектару. У зависности од подручја очекује се пад приноса од 10 до 50 одсто, јер ову годину карактерише изузетно неправилан распоред падавина. Пољопривредници који су на својим парцелама применили све агротехничке мере, кад треба и како треба, могу очекивати стабилнији принос, казала је Јоргованка Влајковац.

                                                                                                       Дарко Динић

 

Share.

Comments are closed.

Skip to content