Полагањем венаца на Спомен обележје крај најстаријег окна угљенокопа у Старом Костолцу, одата је пошта свим рударима који су својим тешким радом омогућили развој термоенергетског система и индустријализацију Србије.
РУДАРЕЊЕ ДУЖЕ ОД ВЕКА И ПО
У име костолачких рудара обратио се рударски инжењер са Копа Дрмно Милош Сузић, који је подсетио да је на месту Спомен обележја пре 154 године почела подземна експлоатација и да су тада постављени темељи рударства на овим просторима, али и темељи индустријализације Србије.
-Ослонац у производњи угља и снабдевања, сада већ пет блокова Термоелектаране Костолац, јесте Коп Дрмно, у коме је близу 200 милиона тона резерви угља. Упоредо радимо на реализацији новог Западног поља у коме се процењују резерве угља од 350 милиона тона. Костолац је део компаније која се убрзано модернизује и развија и пре свега производња угља је стабилна.
Успешно реализујемо политику Електропривреде Србије и снабдевамо блокове термоелектрана у Костолцу. Наша посвећеност овом послу прожета је и новим енергетским капацитетима, пре свега новоизграђеним Блоком Б3, који је важна полуга развоја целе земље, али и зеленом енергијом изградњом ветропарка и соларне електране. Свако време носи нове изазове, а наши су технолошка модернизација, стабилна производња и сигурно снабдевање електричном енергијом грађана Србије, казао је Сузић.
Венце су положили Душан Живковић, генерални директор АД „Електропривреда Србије“, Зоран Милошевић, директор за производњу угља и Жељко Илић, директор за производњу енергије Огранка „ТЕ – КО Костолац“, др Вељко Ковачевић и Стефан Србљановић, државни секретари у Министарству за рударство и енергетику и Милан Новаковић, шеф кабинета у Министарству за рударство и енергетику, Саша Павловић, градоначелник Пожаревца, Серџо Крстаноски, председник ГО Костолац, Милена Церовшек, председница Скупштине ГО Костолац, Данијел Радосављевић, председник синдиката „Копови Костолац“ и Душан Бакић, председник синдиката „Термоелектране Костолац“..
ЦИЉ ЈЕ ПОБОЉШАЊЕ УСЛОВА РАДА
О значају рударства за Пожаревац и околину говорио је градоначелник Пожаревца Саша Павловић. Он је нагласио да је Градска општина Костолац једна од оних средина које су нераскидиво повезане са стварањем енергије кроз угаљ.
-Последњих деценија, захваљујући намери државе да уреди област заштите животне средине, поносимо се и резултатима на том пољу. Све је то учињено како би се заштитило здравље запослених, али и људи који живе у непосредној околини Костолца. Можемо рећи да је историја експлоатације руде у свету у исто време и историја унапређења услова рада рудара, истакао је градоначелник.
Он је подсетио да је Дан рудара у Србији установљен поводом штрајка у Сењском руднику, 6. августа 1903. године. Њихова борба имала је за резултат побољшање услова рада рудара и то је циљ коме ће се увек тежити.
-Узевши у обзир чињеницу да је у Србији пре костолачког био отворен само Сењски рудник, традиција стварања енергије нас обавезује да се одужимо рударским породицама. Ту мислим на фамилије које имају данас некога ко ради у „ТЕ – КО Костолац“, али такође имају и генерацијама уназад чланове породице који су јели овај „хлеб са седам кора“. Зато је тешко израчунати колико је Костолчана отхрањено захваљујући угљу. И поред развоја технологије у овој области, човек је и даље на најодговорнијим местима у систему. Увек ће он бити тај који доноси одлуке, понекада и у делићу секунде, јер то овај посао захтева. Исту одговорност имају и они који током рада рачунају кишу, ветар, снег, али и врућине за редовне пратиоце и противнике. Сви они заслужују нашу захвалност јер борба за производњу електричне и топлотне енергије, покретача модерног друштва, никада не сме стати. Мада често те тековине модерне цивилизације узимамо здраво за готово, не смемо заборавити да у првој линији одбране тих вредности стоје запослени у овом, али и свим другим рудницима и енергетским постројењима у Србији, закључио је Павловић.
УСКОРО ПРЕКО 500 МЕГАВАТА НОВИХ КАПАЦИТЕТА
Шести август костолачким рударима честитао је и генерални директор АД „Електропривреда Србије“ Душан Живковић. Он се захвалио рударима на пожртвованом раду и посвећености у различитим временским приликама, који су, како је рекао, допринели развоју ЕПС-а од изградње првих блокова до данашњег тренутка, када се очекује завршна фаза и пуштање у рад Блока Б3.
-Сведоци смо транзиције енергетског сектора којој ће рударски сектор доприносити, јер је она ношена на таласу угља и обновљивих извора енергије. Верујем да ћемо у догледно време бити сведоци пуштања у рад ветропарка и соларне електране, тако да ће Костолац следеће године у ово време имати преко 500 мегавата новоинсталираних капацитета и тиме ћемо доприносити и даље производњи електричне енергије и развоју овог региона, нагласио је Живковић.
Он је подсетио да су потписивањем колективног уговора створени услови за средњорочну стабилност производње електричне енергије и бољи статус запослених у ЕПС-у.
На свој начин, рециталом Подземна тријумфална капија“, 6. август у Костолцу обележили су учесници пројекта „Моја Србија“ који реализује Психолошки центар Костолац.
Дарко Динић