У оквиру манифестације „Дани Војислава Илића Млађег“ у Оревици одржани су сусрети песника, свечана академија „Воји у част“, као и представа за  децу „Принц Жаба“  позоришта Комични театар из Београда.

У оквиру сусрета песника организована је и промоција Зборника најбољих сонета и песама за децу за 2019, 2020. и 2021. годину који издао Центар за културу „Војислав Илић Млађи“ Жабари. Песници из Београда, Власотинца, Књажевца, Пожаревца, Велике Плане, Костолца, Петке, Тићевца и Крњева рецитовали су своје стихове које су оцењивали ученици 8. разреда  обе матичне школе. По њиховој процени треће место освојио је Живомир Михајловић из Велике Плане са песмом “Слонче у лонче”, друго место освојио је Првослав Вучковић из Београда са песмом “Хајде да се играмо” и прво место Миланка Голубовић из Пожаревца са песмом “Визија мог детињства”.

 Награђени су и песници који су написали најбољи сонет и најбољу песму за децу, који сваке године расписује Центар за културу „Војислав Илић Млађи“.  По оцени  овогодишњег селектора књижевника Љубише Ђидића из Крушевца најбољу песму за децу написао Александар М. Арсенијевић из Београда коме ће награда бити уручена накнадно, а најбољи сонет Срба Такић из Власотинца. Уручена је и прошлогодишња награда за најбољу песму за децу песнику Мирославу Павловићу из Крњева. Награде је уручила директорка Центра за културу „Војислав Илић Млађи“ Јелена Стојадиновић. Свечаној академији присуствовао је и Радомир Андрић вишегодишњи председник Удружења књижевника Србије.

                                    СТВАРАЛАШТВО НАДЖИВЕЛО УМЕТНИКА

Стваралаштво Војислава Илића Млађег надживело је уметника, победило је време, супротставило се историји и данас је поново бисер међу бисерима српске културе и књижевности. Овогодишња академија „Воји у част“ посвећена је 20-тој годишњици од оснивања манифестације у оквиру које је Војиним стиховима публици представљен његов живот. Војине стихове говорили су глумац Миленко Павлов познат по многим улогама из телевизијских серија и позоришта, културни радник и добитник многих домаћих и иностраних признања и награда и Сара Траиловић, рецитатор и члан аматерског позоришта Миливоје Живановић из Пожаревца, као и чланови драмске и фолклорне секције културно уметничког друштва „Војислав Илић Млађи“ из Ореовице, а све уз музичку пратњу Катарине Богдановић, солисте РТС-а и радио Београда, која је више пута награђивана престижним признањима и данас је један од најлепших и најпријатнијих гласова на нашим просторима и Рената Хенца истакнутог уметника, солисте РТС-а, а све уз музичку пратњу Саше Ковача професора хармонике.

Директорка Јелена Стојадиновић говорила је о Војиславу Илићу Млађем:

– Рођен је 7. октобра 1877. године  у Ореовици, као прво дете Јулијане и Јована Илића, ореовачког проте, а касније свештеника у цркви светог Марка у Београду и дворског свештеника обе династије. Основну школу завршио је у свом родном селу, гимназију у Пожаревцу, а правни факултет на Високој школи у Београду.

Као Владин службеник заједно са Српском војском, за време Првог светког рата,  прешао је преко Албаније и био на Крфу где је Влада заседала за време ратног распореда на Солунском фронту. Тако су и настале песме по којима је и највише познат. У тим песмама саткао је своја најдубља и искрена родољубива осећања, љубав према свом народу и дубоко саосећање са његовом патњом.

 Најпознатији стихови његовог песничког опуса уклесани су на споменички комплекс изгинулим српским ратницима на Зејтилнику у Солуну, а његови стихови исписани су и на споменику српским јунацима сахрањеним у гробници на Мачковом камену.

 Војислав Илић Млађи умро је 1944.године у Београду.  Дугих шест деценија био је забрањиван и неправедно заборављен. Та неправда исправљена је пре 20 година када је основана манифестација „Дани Војислава Илића Млађег“ а у оквиру свечане академије „Воји у част“,  Војини стихови враћени су у његово родно место.

Доношењем Одлуке о установљењу књижевне награде „Војислав Илић Млађи“ за најбољи сонет и најбољу песму за децу које додељује Центар за културу велики песник поново је удахнуо свој песнички живот. Песници из скоро свих држава бивше Југославије шаљу своје стихове на овај, после 20 година, међународно признати конкурс, а они најбољи по мишљењу селектора нашли су своје место у  Зборнику за протекле три године.

Војислави Илић Млађи је  стиховима у којима опевао српску голготу и витештво у Првом светском рату, љубав према својој земљи, породици, своја лична осеђања и животне бродоломе, говорима које је држао на двору, на свим друштвеним и државним догађајима тог времена, као и сахранама познатих војсковођа Војводе Живојина Мишића и Степе Степановића,  оставио свима нама у аманает да чувамо сећање на његов лик и дело и преносимо генерацијама које долазе да наставе оно што смо ми започели.

Стихови Богољуба Бате Ждерића у песми „У помен Војиславу Илићу – Млађем“ као и Радивоја Пацка Миладиновића у песми „Сенима Војислава Илића Млађег“, најбоље описују песничку величину Војислава Илиђа Млађег који је својим стиховима прославио не само себе него и своју родну Ореовицу и општину Жабари.

Comments are closed.