У порти манастира Сестрољин у Пољани, другог дана Ускрса на Ђурђевдан, одржан је деветнаести Међународни етно фестивал. Ова туристичко – културна манифестација организована је у духу народног стваралаштва, обичаја, културе и традиције, са намером да се српски обичаји не забораве.
Директор Туристичке организације Града Пожаревца Василије Балдић истиче да је то била прилика да се подсетимо старих заната, ручних радова, спремања традиционалних јела, народне ношње, одеће и обуће из прошлих времена.
-Ово је постала традиција Пољане и овог краја, која у основи има неговање исконских вредности. Учесници се надмећу у фолклорним играма, у спремању традиционалних јела, фарбању јаја, избору за најлепше офарбано ускршње јаје, за најлепши штанд, најоригиналније јело и куцању фарбаним ускршњим јајима. Прелепо је дружити се и радити са оваквим домаћинима као што су мештани Пољане, казао је Балдић.
ФЕСТИВАЛ СРПСКОГ НАСЛЕЂА И ТРАДИЦИЈЕ
Отварајући овогодишњи Ускршњи етно фестивал, заменик градоначелника Пожаревца Предраг Мијатовић је истакао да је ово још једна прилика да промовишемо нашу културу, фолклор и наслеђе и уживамо у сусретима са старим пријатељима и стицању нових.
-Деветнаест година од како фестивал траје, доказ је да је постала традиција да се у Пољани сви окупимо на други дан Ускрса. Пред нама је још једно сакупљање успомена за цео живот док се будемо сретали са старим пријатељима и стицали нове. Драго ми је и што из године у годину примећујем све више гостију из удаљених крајева наше Србије и зато желим да са великом радошћу поздравим пријатеље са нашег Косова и Метохије. Фестивал и ове године поносно истиче префикс „међународни“ и зато бих желео да се посебно захвалим и гостима из Румуније који ће представити делић пребогатог фолклора њихове земље. Предивне рукотворине и јела сачињена од старих рецепата наших прабака јесу још једна вредност Ускршњег фестивала у Пољани који их љубоморно чува. Сви они су данас дошли пригрљени гостопримством добрих људи Пољане, људи који су управо по гостопримству надалеко познати и чувени. Ово место, понос града Пожаревца, краси висока свет о значају чувања српског фолклора, народних обичаја и наслеђа стицаног вековима уназад, закључио је Мијатовић.
Протојереј ставрофор Радослав Вукосављевић је изразио задовољство што је и ове године светковина окупила велики број људи, чиме је како је рекао, крунисан труд и рад организатора и учесника Фестивала.
-Сестрољин је постао синоним за окупљање фолклора и радост деце која својим присуством украшавају нашу порту, рекао је протојереј ставрофор Вукосављевић.
О томе зашто се манифестација одржава другог дана Ускрса говорио је председник Савета месне заједнице Пољана Зоран Недељковић.
-Пре него што је сазидана црква 1897. године, у периоду после ослобођења од Турака и Другог српског устанка, народ овог села окупљао се у засеоку Рудеж, другог дана Васкрса, и тада су свештеници из манастира Заова доносили причешће и причешћивали оне који нису могли првог дана да присуствују Васкршњој литургији. Када се појавила потреба да приближимо нашу светињу народу, да оно што наш народ негује као традицију кроз храну, пиће, игру и песму, сјединимо и позовемо и друге да учествују, благословио је владика Игнатије да се окупљамо на овом светом месту другог дана Васкрса.
Ускршњи етно фестивал у Пољани красили су штандови на којима су представљени стари занати. Нашли су се ту и сувенири, еколошки домаћи производи, уникатно офарбана јаја, традиционално спремљена и већ помало заборављена јела из бакиних кухиња, ракије и вина, интересантне рукотворине…. Спој иновативности и традиције кроз своје ручне радове приказале су етно секције удружења жена из Рековца, Соко Бање, Лугавчине, Младеновца, Батуше, Александровца, Мајиловца, Пожаревца, Брадарца и Живице.
УСКРШЊА ТАКМИЧЕЊА
По традицији на манифестацији је биран најлепше уређен штанд, најоригиналније јело, најлепше ускршње јаје, а одржано је и такмичење у куцању ускршњим јајима. Према процени жирија најлепше уређен штанд имало је Удружење жена „Моравски бисери“ из Александровца, док је друга награда припала Активу жена „Сунцокрет“ из Батуше. Најлепше старо јело, јагњећи дроб, припремиле су чланице Удружења жена „Етнос С“ из Читлука. Најлепши ручни рад приказале су чланице Кола српских сестара „Босиљка Боса Павловић“ из Пожаревца, док је друго место припало Љиљани Вулић. Најукуснију ускршњу погачу припремило је Удружење грађана „Варовнице“ из Младеновца, друга награда отишла је у руке чланица Удружења жена „Прело“ из Лугавчине. Победнице у такмичењу за најлепше украшено васкршње јаје јесу чланице Удружења жена „Слатки залогај“ из Рековца. Друго место припало је Удружењу жена „Млавски цветови“ из Брадарца. За најлепшу такмичарску екипу жири је прогласио Удружење жена „У срцу Стига“ из Мајиловца, док је свеобухватни победник Фестивала Удружење жена „Живичанке“ из Живице. Најјаче ускршње јаје ове године имала је Дијана Ерцеговчевић из Брадарца. Пехаре и захвалнице уручио им је председник Етно секције Пољана Синиша Савић.
Манифестација је обухватила богат културно – уметнички програм у којем су учествовали фолклорни ансамбли: „Zestrea Guguаlion“ из Румуније, „Радомир Поповић“ из Косовске Каменице, „Полет“ из Кладова, „Буклија“ из Трупала, „Жупа“ из Александровца, „Јован Дучић“ из Нове Гајдобре и домаћин, КУД „Младост“ из Пољане. Завршницу је улепшао неизоставни ватромет.
Организатори Фестивала су Туристичка организација Града Пожаревца, Црквена општина Пољана, КУД „Младост“ Пољана, Месна заједница Пољана, а све под покровитељством Града Пожаревца.
Дарко Динић