Пожаревачко Јавно предузеће „Љубичево“ наставља тренд успешног домаћинског пословања и упркос епидемиолошкој ситуацији 2021. завршава са позитивним билансом. Због проблема са пандемијом, организованих посета је углавном било мало. Ову зелену оазу најчешће су посећивале породица које су са децом уживале у прелепом амбијенту.

У претходном периоду Град Пожаревац и Република Србија уложили су око 70 милиона динара у обнову инфраструктуре у Љубичеву, тако да су реконструисане две штале, мањеж, изграђени су мини авантура парк за децу и теретана на отвореном, лавиринт, поплочане пешачке стазе, постављена нова расвета, клупе, мобилијар…

Предузеће настоји да остане на узлазној линији развоја и да настави да унапређује услове пословања и туристичке садржаје, како би се вратило на пут старе славе. Ове године није било већих инвестиција, већ се пословање сводило на редовно, које субвенционише Град.

Мирко Стојановић

-У првој половини ове године набављене су једна комбинована машина, односно утоваривач сена и сламе и прикључна једноосовинска приколица за потребе Ергеле. Првим ребалансом градског буџета одобрена су нам средстава у износу од преко 6 милиона динара за адаптацију и реконструкцију сувенирнице, кафића и изградњу летњиковца између авантура парка и лавиринта. Са обновљеном механизацијом у претходном периоду све операције у производњи, изузев комбајнирања обављамо самостално, тако да немамо потребу за ангажовањем трећих лица и самим тим и финансијски ефекат је знатно бољи, истиче директор ЈП „Љубичево“ Мирко Стојановић.

Упркос томе што имају само 19 радника, резултати које остварују у производњи дају им за право да кажу да су добро организовано предузеће. Због повећаног обима посла у наредном периоду постоји потреба за ангажовањем туристичког водича и радника у одгоју коња, припреми хране и ратарству. 

На имању ЈП „Љубичево“ обрађује се 262 хектара на којима су заступљени пшеница, овас, кукуруз и луцерка. У току јесени пшеница је посејана на 100 хектара, на 20 хектара заступљен је озими овас, а ранијих година је заснована призводња под луцерком на 30 хектара. Током пролећа планирана је производња кукуруза на површини од око 100 хектара. Из градског буџета издвојено је 3 милиона за пролећну и 4 милиона динара за јесењу сетву, што је било недовољно због изненадног поскупљења ђубрива. 

-Финансијски гледано остварен је добар резултат, зато што је произведена семенска пшеница у количини од 484.532 килограма, која за 15 одсто има већу вредност од меркантилне и продата је познатом купцу. Поред тога, произведен је и 463.021 килограм кукуруза, и 175.000 килограма овса. Ове године од тржишних вишкова остварен је приход од око 23 милиона динара. Временске прилике у првом делу сезоне нису баш биле идеалне за пољопривредну производњу, па смо у том периоду постигли половичан успех. Због недостатка падавина, род кукуруза је смањен, али у сваком случају укупно је остварен позитиван резултат. Имали смо извесне тржишне вишкове пшенице и луцерке, а овса је довољно за две сезоне, каже директор.

Ергела „Љубичево“ је једина ергела у централној Србији која се бави производњом и одгојем енглеских пунокрвих галопера. У Ергели се тренутно налази 58 коња, међу којима 21 галопер, а у 2021. години постали су богатији за 11 ждребади, тако да у наредном периоду могу очекивати боље резултате на тркачким стазама широм Србије.

                   Мини зоо врт

-С обзиром на то да имамо 21 кобилу, ждребност од 75 одсто представља завидан резултат у репродукцији, а то смо постигли побољшањем општих услова, почевши од исхране, преко неге и смештаја грла. У 2022. години очекујемо још 15 принова и са повећањем броја ждребади у Ергели, можемо очекивати и боље спортске  резултате. Ове године због епидемиолошке ситуације организовано је свега десетак тркачких дана у земљи у којима смо остварили једну победу и неколико пласмана, наглашава Стојановић.

У 2022. години у плану  је да се постојећи мини зоо врт, који се показао као пун погодак, прошири и модернизује, предвиђено је опремање ентеријера реконструисаног кафића, и предстоји набавка једне шеталице за коње како би се убрзао процес рада у тркачкој штали. Постоји потреба за проширењем видео надзора и уколико услови дозволе биће набављено  још неколико машина за пољопривредну производњу.

                  Д. Динић

Share.

Comments are closed.

Skip to content