У Дому здравља Пожаревац наводе да су током празника успешно организована дежурства, као и да је Служба хитне помоћи радила 24 часа.
Иако су први и други јануар били нерадни дани, дежурне службе функционисале су у свим секторима, осим на гинекологији.
Грађани су се лекару Хитне помоћи најчешће јављали због хипертензије, болова попут жучних и реналних колика, повреда, као и акутних пијанстава младих.

Директор Дома здравља Пожаревац др Дејан Миленковић поново скреће пажњу на то да се током празничних дана умерено конзумирају храна и пиће.
Упозорава и на ризике услед тренутних временских прилика, снежних падавина, ниских температура, поледице, што доводи до повећаног броја прелома руку и ногу.
– Такве повреде могу озбиљно и дугорочно нарушити здравље старијих особа. Зато упућујем позив свим грађанима, посебно старијим суграђанима, да због леда и ниских температура не излазе из куће без преке потребе, истиче др Миленковић.
ПОРАСТ РЕСПИРАТОРНИХ ИНФЕКЦИЈА
Последњих недеља бележи се раст броја пацијената са повишеном температуром, односно, симптомима акутних респираторних инфекција.
Директор Дома здравља др Дејан Миленковић истиче да тренутна епидемиолошка ситуација од грађана захтева опрез и одговорно понашање.
– Бележимо све већи број пацијената са температуром и акутним респираторним тегобама. Овде није у питању само грип, већ су ту су и други респираторни вируси, објашњава др Миленковић и додаје:
– Пацијенти који осете симптоме попут главобоље или бола у грлу, не морају одмах истог дана да се јаве изабраном лекару, али је зато неопходно да одмах започну са имунотерапијом, мировањем и појачаним уносом течности. Уколико температура ни другог дана не опада, саветује се да се јаве лекару и доследно поштују режим од најмање седам дана мировања.
– Прерани повратак на посао и физичко исцрпљивање, могу довести до компликација болести, упозорава др Миленковић, уз напомену да је посебно велики број деце, предшколског и школског узраста, са симптомима респираторних инфекција.
Међутим, додаје да се ових дана очекује успоравање ширења вируса због школског распуста.
Говорећи о општим препорукама, др Миленковић саветује проветравање просторија, ношење маски у случају прехладе, избегавање колектива током болести. Разноврсна, али умерена исхрана, богата минералима и витаминима, унос доста течности.
– Старија популација да редовно узима своју терапију, поготово хронични болесници, и да не претерују са сланом храном, газираним пићима, такође, са уносом алкохола, јер се он може негативно одразити на људе који већ имају неку дијагностиковану болест, напомиње др Миленковић.

ГОДИНА ПРЕВЕНЦИЈЕ
За Дом здравља Пожаревац 2026. је година превенције. Како најављују, фокус ће бити на омасовљењу скрининг прегледа у циљу раног откривања болести.
Директор ове здравствене установе др Дејан Миленковић најављује да ће се поменуте активности спроводити у блиској сарадњи са Министарством здравља и Институтом „Батут“.
Фокус ће бити на раном откривању карцинома грлића материце, дојке и колоректалног карцинома. Планирани су и прегледи у циљу раног дијагностиковања дијабетеса, а посебна пажња биће посвећена и скринингу на депресију.
Иначе, пожаревачки Дом здравља је током прошле године постигао запажене резултате када је реч о спровођењу планираних скрининга. У области мамографије, ова установа заузела је осмо место у Србији, како по квалитету резултата, тако и по укупном броју прегледаних жена.
Према речима др Миленковића, превенција је „златни стандард“ у медицини, јер рано откривање болести омогућава излечење у готово сто одсто случајева.
Додаје и да ће се током године спроводити и други превентивни прегледи, како би се унапредило опште здравствено стање становништва и смањио ризик од компликација које доносе касно откривене болести.
ВАКЦИНАЦИЈА ДЕЦЕ И МЛАДИХ
Говорећи о активностима Дома здравља на пољу превенције болести деце и младих, др Миленковић позива родитеље да се строго придржавају утврђеног календара вакцинације, како би се осигурала адекватна заштита здравља деце.
Такође указује на значај ХПВ вакцине, конкретно „ Гардасил 9“, која је у Србији, као кључно средство превенције, доступна од 2022. године.
– Реч је о вакцини против хуманог папилома вируса. Женску популацију штити од карцинома грлића материце и неких других карцинома, мушку од карцинома оралне и аналне регије, а обе популације од полних брадавица. Вакцинација се обавља у Школском диспанзеру, без заказивања, наводи директор Дома здравља.
РАЗМАТРА СЕ УКИДАЊЕ ДЕЖУРСТВА
Крајем новембра прошле године, донета је одлука о увођењу дежурства у Дому здравља Пожаревац, петком и суботом. Међутим, разматра се да се та мера, након Српске нове године, укине. На тај потез, Дом здравља се одлучио с обзиром на то да је током тих термина забележен мали број пацијената.
– Већина грађана се за помоћ свакако директно обраћа Служби хитне помоћи. Такође, тренутна дежурства подразумевају ангажовање великог броја здравствених радника, што се у оваквим околностима показује као нерационално, објашњава др Миленковић.
И. Р.