Из пера и напора Драгане Ранђић ових дана се пред читалачким аудиторијумом нашло јединствено документарно издање „Пожаревачки бербери и фризери кроз историју 1862-2024“.
Обимну сторију о занату који прожимају таленат и уметност ауторка је креирала филигрански прецизно допуштајући себи смело пропутовање од старог века до данашњег дана. Наравно, уз незаобилазни чешаљ и маказе.
Ослањајући се на историјске записе, објаве, истражена и до сада неистражена документа Ранђић слојевито уз чињенице води читаоце кроз занимљив свет лепоте фокусирајући се на пожаревачке занатлије ове феле. Посебну драж дају приче из времена када су бербери обављали и део хируршких послова док се нит података каналише оснивањем еснафског удружења и стручних школа. Преклапање историјских и животних нота пожаревачке вароши и њених бербера и фризера дају овој књизи епитет хронике. Наиме, њоме обилују имена и презимена, фотографије, датуми и успон професије исписани присним језиком и дозом носталгије за прохујалим временима и мајсторима заната којих више нема.
Издање „Пожаревачки бербери и фризери кроз историју 1862-2024“ промовисанo је у среду 21.маја у Галерији Народног музеја нa Стaрoм кoрзoу у Пожаревцу где су се деценијама налазили седиште и два салона фризерског предузећа „Украс“. Промоцију књиге која је делом конкурсно финансирана од стране Града Пожаревца пратила је занимљива презентација фризура различитих епоха.
Срце књиге свакако чини прича о берберско фризерском предузећу „Украс“ и приватним салонима у којима су Пожаревљани и Пожаревљанке са задовољством и поверењем стицали лепши изглед достојан вароши у којој живе. Свака страница књиге обилује информацијама специфичне вредности док су посебно занимљива сећања на активне дане неколицине актера берберско-фризерског заната. Бележећи да на дан закључења издања Пожаревац има 84 салона Драгана Ранђић, и сама фризерка по струци, несебично сликом и речју представља њихове власнике и локације чиме ставља три тачке на своју књигу „Пожаревачки бербери и фризери кроз историју“. Није грешка: три тачке јер како је и у књизи наведено ова фела занатлија присутна је од како је света и века и биће присутна док је човека. Самим тим, нове приче и нови мајстори тек ће се рађати.
Влада Винкић