Са отварања манифестације

У порти манастира Сестрољин у Пољани, другог дана Ускрса, одржава се  јубиларни, двадесети по реду Међународни ускршњи етно фестивал.

Ова туристичко – културна манифестација организована је у духу народног стваралаштва, обичаја, културе и традиције, са намером да се српски обичаји не забораве.

ТРАДИЦИЈА И УКУСИ ИЗ СРБИЈЕ

Директор Туристичке организације Града Пожаревца Василије Балдић је истакао да је то прилика да се подсетимо старих заната, ручних радова, спремања традиционалних јела, народне ношње, одеће, обуће из прошлих времена.

-Ово је постала традиција Пољане и овог краја, која у основи има неговање исконских вредности. Учесници се надмећу у фолклорним играма, спремању традиционалних јела, фарбању јаја, избору за најлепше офарбано ускршње јаје, за најлепши штанд, најоригиналније јело и куцању фарбаним ускршњим јајима. Ове године благовремено смо започели и медијску кампању, пре свега, на 42. Сајму туризма у Београду, сајмовима у Нишу и Софији, где су се представници Етно секције из Пољане представили својим програмом, поставком и традиционалним јелима. Прелепо је дружити се и радити са оваквим домаћинима као што су мештани Пољане, казао је Балдић.

 НЕГОВАЊЕ ИСКОНСКИХ ВРЕДНОСТИ

Отварајући овогодишњи Ускршњи етно фестивал, градоначелник Пожаревца Саша Павловић је подсетио да је ово још једна прилика да се промовишу српска култура, фолклор и наслеђе и уживамо у сусретима са старим пријатељима и стицању нових.

У обиласку штандова

-Овај етно фестивал има велику традицију, али и велики циљ, а то је да се заједно окупимо на други дан Васкрса и да прикажемо све оно што наша лепа Србија има. Не можемо имати светлу будућност и не можемо имати наш српски идентитет ако заборавимо прошлост и нашу традицију. И то је оно што смо ми вековима знали да негујемо, одолевали смо зато што смо сачували наш идентитет и традицију, али такође и вера је та која нас је очувала. Захваљујући тој вери ми имамо овај етно фестивал и сигуран сам да ћемо и у наредном периоду да се овде окупљамо и учимо младе генерације свему овоме о чему смо причали. Улагаћемо и даље у оно што је најбитније, младост и очување вере и традиције, рекао је градоначелник.

ТАКМИЧЕЊА

По традицији на манифестацији је биран најлепше уређен штанд, најоригиналније јело, најлепше ускршње јаје, а одржано је и такмичење  у куцању ускршњим јајима. Према процени жирија најлепше уређени штанд имало је Удружење жена „Миленко Стојковић“ из Кличевца, док је друга награда отишла у руке Удружења жена „Млавски нарциси“ из Дрмна.

Најлепши ручни рад приказало је Удружење грађана „Варовнице“ из Влашке код Младеновца, друго место припало је Колу српских сестара из Пожаревца, а треће Љиљани Вулић из Јагодине.

Прво место за најлепшу ускршњу поставку освојила је Етно секција „Ресавски вез“ из Пругова, а следи Удружење жена „Брежанке“ из Брежана и Удружење жена „Прело“ из Лугавчине. Најукуснију ускршњу погачу припремило је Удружење жена „Моравски бисери“ из Александровца, следе Секција жена пензионера из Петровца на Млави и Удружење жена „Петријево“ из Петријева. Најлепши стари предмет приредило је Удружење жена „Слатки залогај“ из Рековца, а најлепши ћилим Удружење жена „Живичанке“ из Живице.

Победнице у такмичењу за најлепше украшено васкршње јаје јесу чланице Удружења жена „Драговачки ђердани“ из Драговца, док је најлепше старо јело, белмуж, припремило Удружење жена „Сестра Јелица“ из Малог Црнића. У овој категорији друго место припало је Удружењу жена „Млавски цветови“ из Брадарца.

Добитници признања

За најлепшу такмичарску екипу жири је прогласио Удружење жена „У срцу Стига“ из Мајиловца, најкреативније су биле чланице Удружења жена „Наше срце“ из Петровца на Млави, а највеселија екипа Удружење жена „Сунцокрети“ из Брзохода. Свеобухватни победник Фестивала је Удружење жена „Од књиге до душе“ из Костолца.

Најјаче ускршње јаје ове године имао је Живомир Живковић из Липа који је у финалу савладо Дарију Дулић из Брежана. Пехаре и захвалнице уручио им је председник Етно секције Пољана Синиша Савић. Овом приликом члан Организационог одбора Фестивала Милан Митровић уручио је повеље градоначелнику Саши Павловићу и Љубиши Јовићу, а  захвалнице Славиши Стојадиновићу и Габријели Убавић Баумгартен.

Такмичење у куцању ускршњим јајима

Зашто другог дана Васкрса?

О томе зашто се манифестација одржава другог дана Ускрса, говорио је председник Савета месне заједнице Пољана Зоран Недељковић.

-Пре него што је сазидана црква 1897. године, у периоду после ослобођења од Турака и Другог српског устанка, народ овог села окупљао се у засеоку Рудеж, другог дана Васкрса, и тада су свештеници из манастира Заова доносили причешће и причешћивали оне који нису могли првог дана да присуствују Васкршњој литургији. Када се појавила потреба да приближимо нашу светињу народу, да оно што наш народ негује као традицију кроз храну, пиће, игру и песму, сјединимо и позовемо и друге да учествују, благословио је владика Игнатије да се окупљамо на овом светом месту другог дана Васкрса.

Ускршњи етно фестивал у Пољани красили су штандови на којима су представљени стари занати. Нашли су се ту и сувенири, еколошки домаћи производи, уникатно офарбана јаја, традиционално спремљена и већ помало заборављена јела из бакиних кухиња, ракије и вина, интересантне рукотворине.

Спој иновативности и традиције кроз своје ручне радове приказале су етно селције удружења жена из Мајиловца, Малог Црнића, Пругова, Драговца, Лугавчине, Александровца, Рековца, Петријева, Пожаревца, Младеновца, Јагодине, Брзохода, Петровца на Млави, Кличевца, Живице, Брадарца, Брежана, Дрмна и Костолца.

Манифестација је обухватила богат културно – уметнички програм у којем су учествовали фолклорни ансамбли: „Дуле Милосављевић Желе“ из Чачка, „Вук Караџић“ из Осипаонице, Фолклорни ансамбл општине Мало Црниће, домаћин КУД „Младост“ из Пољане и оперска дива Габријела Убавић Баумгартен.

Са уручења повеља и захвалница

 Организатори Фестивала су Туристичка организација Града Пожаревца, Црквена општина Пољана, КУД „Младост“ Пољана, Месна заједница Пољана, под покровитељством Града Пожаревца.

Д.Динић

 

Leave A Reply