Ово обољење је данас присутно у већини виногорја код нас. Нападе све сорте винове лозе, па је у ЕУ Златасто жутило винове лозе карантинско обољење. Вектор преношења ове овог обољења јесу Цикада S.titanus која уједно и монофагна врста која се може видети искључиво на виновој лози. Само присуство фитоплазме није сигуран знак да постојања болести Flavesence doree.
Истовремено присуство фитоплазме и поменуте цикаде може се са сигурношћу постојање болести на виновој лози.
Видљиви сиптоми на лози се јављају крајем лета на ластарима који се нагињу и криве према земљи, док су листови очврсли и крути где се ивице листа извијају на доле добијајући зависно од сорте златно жут, код белих сорти или модро црвену боју листа, код црвених сорти лозе.
Занимљиво је споменути да црвенило винове лозе разликује од других сличних сиптома попут црвенила јесте оивиченост лисних нерава по зонама који се постепено боји.
Код оболелих чокота се јавља недостатак одрвењавања што директно доводи у зимском периоду услед хладнијег времена до измрзавања.
Бобице на лози су смежуране, услед некрозе и лошег су квалитета.
Главни домаћини инокулума фитоплазме су гајена и дивља лоза. Цикада поменуте врсте у Европи живи искључиво на врстама рода Витис и им једну генерацију годишње.
Један од најћешћих преноса ове заразе врши се преко ластара калемљењем, а који су инфицирани у претходној вегетационој години. Најчешћи домаћин у нашем виногрју је врста беле лозе.
Мере заштите контроле ове фитоплазме винове лозе су коришћење искључиво сертификованог садног материјала, визуални преглед винограда нарочито матичњака и подлога и сиптома и сама индентификација фитоплазме у садном материјалу, праћење вектора преноса цикаде С.титанус, уклањање дивљих форми лозе из околине самог винограда.
Једна од санитарних мера заштите може се користити тако што заражени ластари који се користе за калемљење потопе у врућу воду на температури од 50 степени Ц током 45 минута,како би патоген био елеминисан.
Препорука је примена хемијских мера заштите у смислу употребе јединог регистрованог инсектицида на бази ак.мат.флупирадифурон како би сузбили главног вектора преноса у виду цикаде С. титанус.
Време третмана прилагодити тренутним временским приликама односно обавити у периоду када дневне температура падне испод 25 степени Ц.
Милош Радовановић
Саветодавац,
Дипл.инг.за заштиту биља ПССС ПОЖАРЕВАЦ