НА ЗАХТЕВ ЧИТАЛАЦА

Време је донело бројне промене, од којих овом приликом издвајамо услове за ступање у брак који су код нас установљени 1934. године. Ова занимљивост осликава улогу цркве и положај жена у тадашњој Србији, али и још неке пратеће процедуре којих одавно више нема.

„Према наређењу највише црквене власти, од 1. септембра 1934. године, ступају на снагу нова брачна правила, која се у многоме разликују од дотадашњих. По њима, од сада, сваки момак мора имати пуних 18, а девојка 16 година старости.

Супружници који желе ступити у брак, морају се протоколарно саслушати код свештеника и то саслушање потписују поред свештеника, још и сами вереници, њихови родитељи или стараоци, ако су још под родитељском односно туторском влашћу, као и кум и стари сват.

Венчање се врши у храму и то само пре подне.

Сведоци – законици, морају бити само лица мушког пола, да су пунолетна и способна за сведоџбу. Лица женског пола, непунолетна и неправославна, не могу бити сведоци.

Специјалним законом предвиђено је да сваки момак- односно женик, мора донети лекарско уверење о полном здрављу. Ово уверење мора бити издато на 10 дана уочи венчања. Раније издата уверења не важе.

Ова брачна правила мењају досадашњи поредак како у погледу закључења, тако и у погледу развода брака. И зато свако лице, које жели ступити у брак, или жели да се растави, нека ништа не предузима, док претходно од свог надлежног свештеника не добије сва потребна обавештења. У противном, излагаће непријатностима и себе и свог свештеника.“

Ову лекцију из прошлости добили смо од Пожаревљанина Ђина Јосића, који као извор наводи лист  „Грађанин“, бр. 69, објављен августа 1934. године.

Свакако, данас је далеко једноставније ступити у брак, а потом и тај завет прекинути. Како у данашње време учесталост развода нараста, неки постављају и питање да ли су међу бројним другим факторима и та толика доступност и лакоћа ступања у брачну заједницу допринели њеном олаком схватању?

ПРИДРУЖИТЕ И ВИ

     Позивамо вас да заједно исписујемо објаве на тему „Некада и сада“, са обухватом Браничевског управног округа.
     Циљ је да упоредо представимо промене које су се дешавале око нас, било да су допринеле напретку или назадовању. Отуда вас позивамо да са нама поделите фотографије призора из
даље или ближе прошлости и у актуелном тренутку, уз објашњење о томе шта је представљено на фотографији, каква врста промене, сматрате ли то добрим или лошим примером.
     Наглашавамо да је важно да су фотографије ваше, као и да ће их редакција „Речи народа“ користити само за потребе рубрике „Некада и сада“, на сајту „Реч народа“, ФБ профилу „Реч народа“ и новинама „Реч народа“.
Share.

Comments are closed.

Skip to content