На 66. Међународном београдском сајму књига књига минуле недеље представљено је дело Игора Гојковића „Дневници железничара из Великог рата” у издању Медија центра „Одбрана” Министарства одбране Србије.

Оригинални дневници

За основ богато илустрованог издања послужили су оригинални ратни дневници Пожаревљана Војина Миланковића и Чедомира Пејића, који су више од сто година чувани у породичној заоставштини пожаревачког гинеколога Драгана Миланковића-Чиче.

У књизи је детаљно реконструисан њихов ратни пут од поласка у одступање из Србије у јесен 1915. године, повлачења преко Косова и Метохије, албанске голготе и доласка на негостољубиву албанску обалу Јадранског мора. Пут их је потом водио до Крфа и двоипогодишњег ангажовања као ратних железничара на Солунском фронту.

Новинар и публициста Игор Гојковић, аутор монографије „Дневници железничара из Великог рата”

-Радећи на рукопису био сам потресен чињеницом да први, након дуже од једног века, читам знојем и крвљу исписане странице дневника двојице Пожаревљана. Пратећи Миланковићеву и Пејићеву ратну судбину упознао сам и судбине осталих српских војника и официра који су се налазили у њиховом непосредном окружењу током одступања преко Албаније и касније на Солунском фронту, истиче Игор Гојковић.

Насловна страна

У реконструкцији улоге српских железница и железничара у Великом рату, Гојковић се поред наведених дневника користио и радовима непосредних учесника у ратним догађањима попут железничарских ауторитета тога доба Светислава Тисе Милосављевића, Петра Прокића и Јездимира Николића. Аутор је књигу заокружио истраживањем дневне и војне штампе из тог периода, а материјал Универзитетске библиотеке Универзитета одбране допуњен је оригиналном архивском грађом Саобраћајног одељења српске Врховне команде и Војножелезничке инспекције похрањеном у Војном архиву Београда.

Према речима рецензента пуковника проф. др Далибора Денде, овом монографијом добијена је прва заокружена реконструкција историјата војне употребе железница у Србији у периоду од изградње прве пруге Београд-Ниш 1884. године до краја Првог светског рата, чиме је осветљен још један сегмент прошлости саобраћајне службе као значајног дела логистике наших оружаних снага.

Детаљ са промоције монографије на 66. Сајму књига у Београду

Богато илустрована оригиналним фотографијама, картама и скицама из Војног музеја, Железничког музеја и Архива Србије, од којих се многе по први пут презентују широј јавности, књига је писана популарно и намењена пре свега широј читалачкој публици. Но, аутор није занемарио ни позивање на референце у напоменама, чиме је оставио путоказ историчарима за даља истраживања.

Књига „Дневници железничара из Великог рата” новинара и публицисте Игора Гојковића ускоро ће бити промовисана и у Пожаревцу.

Влада Винкић

Фото: Мина Петровић

Share.

Comments are closed.

Skip to content