У оквиру Пројекта „Перспективе за младе у руралним срединама” који спроводи Немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ у сарадњи са Пољопривредном стручном службом Пожаревац и Општином Голубац, у великој сали Народне библиотеке ,,Вељко Дугошевић’’ у Голупцу одржано је  предавање „Прерада хране на фарми – Kако треба”.

О могућностима и правилима који се тичу услова за прераду хране на газдинствима, о бољем вредновању производа и корацима који предстоје у циљу остваривања планова говорили су: Слободан Шибалић, стручњак за безбедност хране, Драгана Тар, сарадница на пројекту ГИЗ-а, Бојан Стевић, директор ПССС Пожаревац и  Ана Ђорђевић, самостални стручни сарадник за прехрану и технологију у ПССС Пожаревац. 

Циљ пројекта је унапређење економске, социјалне и културне перспективе младих у руралним срединама.

       -Два сектора којима се бавимо су туризам и  пољопривреда, тако да смо са младим пољопривредницима у општини разговарали о њиховим праксама, искуствима  и  начину унапређивања хигијене у производњи хране, истакла је сарадница на пројекту Драгана Тар.

      Директор ПССС Пожаревац Бојан Стевић је истакао овом приликом да служба подржава пројекат који уз стручну обуку младих пољопривредних произвођача у наредне две године треба да допринесе останку на селу.  

Самостални стручни сарадник Ана Ђорђевић, напоменула је да су до сада предавања на иву тему одржана у Пожаревцу, Жабарима, Петровцу на Млави, Великом Градишту и Голупцу. 

-Већ почетком јесени крећемо са неком другом обуком у оквиру које ћемо радити са пољопривредним произвођачима који желе да прошире своју постојећу пољопривредну производњу.

Заменик председника Општине Голубац Марко Стојаковић подсетио је да локална самоуправа већ годинама из буџета издваја значајна средства за субвенције пољопривредницима који желе да се баве  прољопривредном производњом на својим имањима.

-Имамо добру сарадњу са ПССС Пожаревац када су у питању стручни савети, реализација пројеката и пружања друге помоћи пољопривредницима како би осавременили и повећали производњу на својим газдинствима, рекао је Стојаковић.

           Да оваква стручна предавања значе много малим пољопривредним произвођачима говорио је на овом скупу, произвођач и ветеринар Божидар Аћимовић. 

         -Долазим из Браничева, по занимању сам ветеринар и на ово предавање дошао сам јер имам фарму свиња и желим да сазнам нешто више о самом маркетингу и  могућностима пласмана финалног производа. Пошто поседујем фарму свиња желим да један део производа финализујем како би брже нашли прођу на тржишту, истакао је Аћимовић.   

      Млади у руралним срединама у Србији тешко могу да остваре свој пуни потенцијал јер имају ограничене могућности да активно учествују у обликовању свог економског, политичког, социјалног и културног окружења. Због тога они одлазе у градове или иностранство. Овај пројекат намењен је младима од 18 до 30 година старости, и до 40 година ако су у питању осетљиве групе: повратници, млађе жене и етничке мањине.

                   Љ. Настасијевић

Share.

Comments are closed.

Skip to content