У Голупцу је одржана друга привредно – туристичка манифестација „Жене, музика и вино“ у организацији хотела „Голубачки град“ на којој је учествовало десетак произвођача вина и ракије, као и неколико удружења и произвођача рукотворина, сувенира и домаће хране који су представили своје производе многобројним гостима који су овог викенда боравили у овом граду на Дунаву.
– Већ другу годину поред произвођача вина и ракија, присустне су и жене са својим рукотворинама и домаћом храном које имају спретне руке и велику машту да представе гостима и тако докажу свој дух испољивши га кроз своја дела, истиче Росица Миладиновић, власница хотела „Голубачки град“ Голубац.
Миладиновић је и додала да је хотел „Голубачки град“ препознао ову манифестацију која је традиционална и трајаће годинама и тако побољшати туристичку понуду Голупца и Браничевског округа.
Голубац као мала и неразвијена Подунавска општина своју развојну шансу базира на Дунавском туризму, а њени главни адути су Голубачка тврђава, манастир Тимане, једрење на води, еколошки туризам уз пешачење, бициклизам и планинарење.
-Голубац са већ препознатљивим дестинацијама као што је Голубачка тврђава и Манастир Тумане постао је значајна туристичка дестинација у овом делу Доњег Подунавља и Србије. Годишње тврђаву посети око 300 хиљада, а манастир Тумане око милион посетилаца из наше земље и иностранства. Зато улажемо у развој путне и туристичке инфратсруктуре како би наши гости што безбедније дошли да посете ову дестинацију, каже Милош Томић, члан Општинског већа.
Своје производе на овој манифестацији изложили су произвођачи вина и ракије из Великог Градишта, Пожаревца и Голупца.
-Овде сам донео да представим пет врста вина, од којих су три бела, једно розе и једно црно. Од белих вина то су „Морава“ које спада у врхунска вина, затим „Шардонеле“ и „Силу“. Ту је и „Прокупац“, као розе и „Мерло“ као црно, односно црвено вино, објашњава власник винарије „Стокић“ из Рама, Драгиша Стокић.
Други пут на овој манифестацији у Голупцу своје ракије изложио је произвођач из Пожаревца Драган Ђорђевић који каже да годишње преради од 25 до 30 тона воћа и произведе од 2,5 до 3 тоне квалитетне ракије. Он додаје да ову ракију лагерује и чека нека боља времена и бољу цену.
Своје ручне радове, рукотворине и сувенире као и домаћу храну представиле су и учеснице из Крагујевца, Барича и Војилова.
Удружење жена из Војилова на свом штанду имало је домаћу храну, ручне радове и сувенире.
– Ту су колачи домаће шапице и медењаци, као и разни ручни радови и сувенири које су урадиле наше жене, каже Мирјана Миловановић, чланица Удружења жена из Војилова.
Учесницима ове привредно – туристичке манифестације „Жене, музика и вино“ подељене су захвалнице, а циљ њеног одржавања је представљање богате туристичке понуде ове Подунавске Општине.
Љ. Настасијевић