За пожаревачку локалну самоуправу, 2024. година била је пуна изазова и неизвесности. Одржани су локални избори, али и поред тога, Град Пожаревац није одступао од редовног плана, истиче Саша Павловић, којем је након јунских избора по други пут указано поверење на функцији градоначелника Пожаревца.
На питање о кључним активностима наглашава да се на терену радило целе године, на „дебелом“ минусу и на „ужареном“ плусу, сагледавајући у даљем разговору протеклу годину.
Приоритети у наредном периоду
– Најзначајнија инвестиција предвиђена буџетом за 2025. годину je уређење Градског парка. По завршетку грејне сезоне, најпре ће се кренути са реконструкцијом топлификационе мреже, а упоредо са њом радиће се замена водоводног цевовода. Потом, парк ће добити нов изглед, имаће нове стазе, нове зелене површине, имаће систем за наводњавање, нову расвету и нове мобилијаре. Пројекат је рађен уз сагласност са Заводом за заштиту споменика, тако да се тај простор у центру града ништа значајније неће мењати, најављује градоначелник Пожаревца Саша Павловић и додаје:
– У наредној години очекује нас и реконструкција Улице Шесте личке, наставићемо са асфалтирањем путева у градским и сеоским месним заједницама, као и у ГО Костолац. Од изузетног значаја је израда просторног плана. Разлог томе је планско проширивање индустријске зоне. У плану су инвестиције везане за реконструкцију водоводне мреже на шест локација у граду, које обухватају 2. и 3. висинску зону. Наставиће се и радови на реконструкцији топлификације у Шумадијској улици. Поред свих ових улагања, трудимо се да кроз набавку медицинске опреме, помажемо нашим здравственим установама, Дому здравља и Општој болници, иако оне више нису под нашом ингеренцијом.
Градоначелник овом приликом суграђанима упућује празничне честитке, са жељом да их у Новој години прате здравље, много радости и успеха.
Који су инфраструктурни пројекти обележили 2024. годину?
– За путну инфраструктуру, подједнако су издвајана средства за пројекте у градском језгру и у сеоским насељима. Подсећам да су асфалтирани регионални путеви Братинац – Рам, Братинац – Салаковац, регионални пут од насеља Баре ка Средњеву и локални пут према селу Живица. Рађено је партерно уређење и санација јавних објеката у функцији Града Пожаревца, од којих су поједини захтевали озбиљнија улагања.
– Окончани су програми реконструкције Табачке чаршије и Чикоша, просторне целине која је након 40 година добила потпуно нов изглед. У наредном периоду додатно ћемо развијати ту локацију, настојаћемо да средимо све фасаде објеката у власништву Града. При крају је израда пројеката рекострукције Трга Радомира Вујовића, игралишта у Улици Бојане Првуловић, али и Градског парка. Реч је о програмским активностима које ће додатно улепшати град Пожаревац. Подсетићу овом приликом и на новчану дотацију Министарства државне управе и локалне самоуправе, које је одобрило средства за реализацију прве и друге фазе пројекта амбијенталне расвете зграде Начелства.
– Уживамо велику подршку председника Србије Александра Вучића, Владе Србије, на челу са Милошем Вучевићем, и надлежних министарстава. Најкрупнија инвестиција која долази са републичког нивоа је изградња брзе саобраћајнице од аутопута до Голупца. Веома је значајна за Град и цео регион. На тај начин ближи смо Коридору 10, међународној саобраћајници и остатку Србије. У плану нам је да у наредном периоду простор око брзе саобраћајнице прогласимо индустријском зоном.
– Када је реч о Градској општини Костолац, једна од најзначајнијих инвестиција реализована у претходном периоду је реконструкција Трудбеничке улице, која је, поред осталог, подразумевала и замену канализационе мреже. Вредност радова је око 130 милиона динара. Држимо се тога да се током реализације оваквих пројеката, прво приступи замени подземне инфраструткуре. Од Министарства за државну управу и локалну самоуправу одобрена су нам средства за отварање јединственог Управног места у ГО Костолац. Очекује нас завршетак Плана детаљне регулације изградње новог водоизворишта на простору „Јагодица“. Такође ћемо настојати да у наредном периоду определимо средства за пројектну документацију за изградњу новог водоизворишта.
Велике врућине током летњих месеци довеле су до веће потрошње воде, али и до бројних проблема у водоснабдевању?
– Током лета долазило је до пуцања цеви, јер је дистрибутивна мрежа трпела велики притисак. Напомињем да ни у једном тренутку није постојао проблем у квалитету и производњи воде, која је иначе захваљујући изградњи и проширењу система водоизворишта била на рекордном нивоу, реда величине 360 литара у секунди. Током 2024. године започети су радови на санацији и реконструкцији мреже. Надаље, у плану су и инвестиције везане за реконструкцију водоводне мреже на шест локација у граду, које обухватају 2. и 3. висинску зону.
– Санација и реконструкција водоводне мреже рађене су и у улицама Боже Димитријевића и 27. априла, у којој је у претходном периоду грађена кишна канализација, односно Јужни слив Пожаревца. На тај начин створени су предуслови да Пожаревац у том делу града нема проблема са великим количинама атмосферских падавина. Потписан је уговор са Министарством грађевинарства и инфаструктуре и у оквиру „LID“ пројекта, 1,6 милиона евра опредељено је за потпуно уређење те изузетно прометне пожаревачке улице. Захваљујем се овом приликом грађанима на огромном стрпљењу.
Шта очекивати по питању улагања у топлификациону мрежу?
– Све то изискује огроман новац. Свесни смо да постоје домаћинства до којих још увек топлификација није стигла, међутим, морамо створити баланс и улагати у реконструкцију већ постојећег система.
Да ли локална самоуправа улаже у подршку или подстицај привреде и пољопривреде?
– Велики је број привредника којима је Град, кроз Програм локалног економског развоја, помогао. За 24 привредна друштва издвојено је 37 милиона динара. Настојали смо да свако ко је конкурисао добије одређена средства.
– Завршен је План детаљне регулације индустријске зоне. Тренутно радимо на фази уређења. Могу рећи да смо у протеклом периоду имали састанке са инвеститорима који у новој индустријској зони планирају да граде производне погоне.
– Надам се да ће 2025. бити година изградње нових фабрика, уз стварање услова за нова запошљавања грађана. Имајући у виду да живимо у крају у коме се грађани баве пољопривредом, подсетићу да смо у овој години потписали 244 уговора о субвенцији пољопривредних произвођача.
За просвету је издвојено близу милијарду динара?
– Град настоји да изађе у сусрет на разне начине. У том циљу су издвајања за Предшколску установу, укључујући и субвенције за боравак малишана у вртићима. Родитељима значајну помоћ представља то што боравак своје деце у вртићима плаћају 3.800 динара, што спада међу најниже цене у Србији.
– Такође, трудили смо се да уз помоћ Републике помогнемо у реализацији бројних пројеката у школама. Највећа инвестиција је замена котла за чврсто гориво на систем гаса у Пољопривредној школи са домом ученика „Соња Маринковић“. Од Министарства за заштиту животне средине смо за реализацију овог програма, који је иначе при крају, добили значајна средства. Део новца у те сврхе издвојио и Град Пожаревац.
На које културне активности и туристичке манифестације је током 2024. године стављен акценат?
– Прошла година се по питању развоја културе у граду Пожаревцу по много чему издваја. Почетком године завршени су радови на санацији и реконструкцији Музеја културне историје. Реч је о објекту од културног значаја за Град Пожаревца. Предстоје нам радови на реконструкцији плавог салона, али и партерно уређење око овог објекта.
– Са Министарством за управљање јавним улагањима и Министарством културе потписан је уговор о финансирању пројекта изградње и санације Галерије Милене Павловић Барили. Ова инвестиција је од великог значаја, а њена вредност је 3,5 милиона евра. Коначно ћемо добити простор у коме ће бити изложена сва Миленина дела. Предстоје нам јавне набавке које ће спровести надлежно министарство. Овај пројекат део је државног програма „Експо 2027”.
– Иначе, Град Пожаревац велику пажњу посвећује туризму и организацији манифестација. Настојимо да негујемо српску традицију. Иза нас су још једне Љубичевске коњичке игре за које је и овога пута владало велико интересовање грађана из Србије и региона. Наш став је да ЉКИ никада не могу бити профитабилне, јер се оне пре свега организују због грађана. Игре имају индиректне ефекте, у смислу да привредници тада имају додатне приходе. Са друге стране, грађанима пружамо бесплатан, богат пратећи програм. Једино што плаћају јесте улазница на пожаревачком хиподрому, која није мењана десет година уназад. Поред ЉКИ, на нивоу града и сеоских месних заједница, одржава се низ културних дешавања у циљу очувања наше традиције.
На које начине локална самоуправа подржава развој спорта?
– Одувек се наш циљ огледао у три правца деловања и то у смислу пружања помоћи у функционисању и одржавању рада спортских клубова, у организацији спортских манифестација, којих је током године било много, као и у изградњи спортске инфраструктуре. У 2024. години је окончан пројекат реконструкције отвореног базена, који је на обнову чекао скоро 40 година. Када говоримо о изградњи затвореног базена, наглашавам да је пројектна документација завршена. Очекујемо помоћ од Републике, како бисмо завршили ту инвестицију.
М. П.