Традиционалне плетене рукотворине могу се данас купити на продајној изложби прве Колоније плетења у Кучеву. 

Колонија, као део програма велике манифестације “Хомољски мотиви”, Смотре народног стваралаштва која траје пуних 55 година, употпуњена је приказом традиционалног играња на штулама и сплетом влашких игара, карактеристичних за овај крај.

Током дана, министарка културе Маја Гојковић,  директор Етнографског музеја у Београду Марко Крстић, генерални директор Кока коле ХБЦ Светослав Атанасов, у друштву председника Општине Кучево Ивана Рајичића посетиће Равништарску пећину и присуствовати  демонстрацији испирања злата на Буковској реци.

– У сржи ове манифестације налази се очување и преношење нашег богатог културног наслеђа. Она представља комплементарни додатак и обогаћује оно што ћемо пренети на нашу децу, рекао је, између осталог председник Рајичић.

Организатор манифестације је Етно мрежа, национално удружење произвођача финих рукотворина. Прву колонију плетења организују  у сарадњи са НАЛЕДОМ и Кока колом.

Mанифестација “Хомољски мотиви” се наставља…

У току дана следе представљање књиге Боре Васића “Виногради сузе лију”, у 16 сати, у кучевачкој библиотеци, а нешто касније, од 18 сати, Изложба Петра Анђелковића “Завет светог кнеза Лазара”, у  породичној кући Анђелковића у Кучеву. Дан ће бити завршен музичко поетским програмом Ивана Босиљчића, од 23,30 сати, на летњој позорници на Тргу Вељка Дугошевића. 

ПЕТАК, 2. јун:

20.30 часова – Земљом овом – легенда о Венцу, концерт Ансамбла народних игара и песама Kосова и Метохије „Венац“ из Грачанице, на летњој позорници на Тргу Вељка Дугошевића

СУБОТА, 3 јун: 

7.00   – Велики народни вашар
8.00   – Продајна изложба хомољског сира, простор на зеленој пијаци у Kучеву
9.00   – Филателистичка изложба ПТТ музеја из Београда, испред поште у Kучеву
9.30   – Радионица за децу ПТТ музеја из Београда, испред поште у Kучеву
10.00 – Демонстрација испирања злата; на обали Пека крај моста у Kучеву
11.00 – Дечји мотиви, наступ дечјих фолклорних ансамбала, група и солиста, испред поште у Kучеву
13.00 – Базар, продајна изложба народног рукотвора, меда, локалних гастрономских специјалитета и пољопривредних производа, испред Ресторана „Хомољски мотиви“
15.00 – Дефиле учесника Смотре улицама Kучева
16.00 – Kонцерт народних уметника, летња позориница на Тргу Вељка Дугошевића. Поздравна реч Врховног пастира, Свечано отварање Смотре, Наступ народних уметника
21.00 – Kонцерт народне музике, летња позорница на Тргу Вељка Дугошевића

 

Текст: Т. Р. 

Фото: В. М. 

 

 

Жене амбасадора и министарка у Равништарки

СВЕ ЈЕ ПОЧЕЛО БИБЛИОСАЛОНОМ

За нама је и БиблиоСалон, којим су “Хомољски мотиви” почели у среду, 31. маја, у читаоници библиотеке.

Пред великим бројем званица, публици се прво обратила Јована Дишић, уредница БиблиоСалона и директорка  Библиотеке „Никола Сикимић Максим” Кучево. Она је поздравила све присутне и напоменула да је библиотеци припала велика част да овогодишња смотра почне баш у библиотеци, у години када и библиотека у Кучеву прославља велики јубилеј – 150. година од оснивања.

Председник општине др Иван Рајичић званично је отворио Смотру и том приликом нагласио да се  Кучево све више истиче на културној мапи Србије.

Гост БиблиоСалона био је професор доктор Бошко Сувајџић, писац и редовни професор Народне књижевности на Катедри за српску књижевност са јужнословенским књижевностима Филолошког факултета Универзитета у Београду.

Разговарало се о фолклорним мотивима у савременој српској књижевности, значају традиције за савремену уметност и поезију, са посебним нагласком на косовском поетском наративу.

Имали смо прилике да чујемо и  две песме професора Сувајџића, једну посвећену Јефимији, а другу Десанки Максимовић.

У завршници БиблиоСалона, Марија Коцић, директорка Центра за културу „Драган Кецман” и директорка смотре Хомољски мотиви, уручила је поклон госту Бошку Сувајџићу и позвала све присутне на остале програме Хомољских мотива.

Share.

Comments are closed.

Skip to content