У организацији електронског медија Радио Браво у Пожаревцу је одржан Oкругли сто са називом „Извештавање о породичном насиљу – заштита или прогон жртава насиља у медијима“. Округли сто је део пројекта чију је реализацију подржало Министарство културе и информисања Републике Србије.

Ова тема која је све чешће у жижи јавности, окупила је новинаре неколико медија са подручја Браничевског округа: РТВ „Млава“ из Петровца на Млави, портала Те 2 Медиа и е Браничево, Радио Боом 93, дописништва новина „Информер“ и недељника „Реч народа“ из Пожаревца. У раду трибине о овој осетљивој теми говориле су и Татјана Рајић, директорка Центра за социјални рад у Пожаревцу као и адвокат Марија Симић Лазаревић.

Тема о породичном насиљу је проистекла, како је на скупу рекао модератор Слободан Васић, директор и главни и одговорни уредник Радија Браво, из званичних података да је Браничевски округ у последње две године рекордер по броју пријава насиља у којима су жртве биле супруге, партнерке, мајке или сестре. Извештавање није увек адекватно, сматра Васић и сензационализам доводи до узнемиравања јавности. Последице сносе жртве и њихове породице, посебно деца.

Површно и сензационалистичко извештавање у чему предњаче таблоидни медији у настојању да привуку „клик“ више, већи тираж и гледаност је у супротности са претпоставком невиности и чувањем идентитета жртава али и етичности и поштовања Кодекса новинара Србије.

Татјана Рајић, директорка Центра за социјални рад у Пожаревцу сматра да у Пожаревцу и околини нема више насиља него у другим срединама, а да подаци у ствари говоре да су се жене овде више охрабриле да га пријаве. Центар за социјални рад у оваквим ситуацијама сарађује са другим институцијама, пре свега полицијом и тужилаштвом и настоји да заштите жртве. Таргетирање, сматра Рајић, у интересу жртава и њихових породица, никако не треба да раде медији.
Проблем је, сматра Урош Урошевић из Те 2 Медиа што је у Србији најчитанија црна хроника и да такав, сензационалистички приступ медија на различите начине открива идентитет жртава и излаже их на непримерен начин јавности.

Питање је, чуло се на трибини, да ли су новинари данас дорасли улози коју имају и да ли довољно познају законске норме којима се штите жртве насиља?

Адвокат Марија Симић Лазаревић је навела да постоји породично-правна заштита предвиђена Законом о породици као и Кривични закон и Закон о спречавању насиља у породици који је увео низ позитивних новина. Једна од њих је могућност мере привременог удаљавања и забране контакта са жртвом.
О породичном насиљу, сматрају учесници скупа, треба јавно, професионално и одговорно извештавати јер је то једини начин да се жртве заштите. Извештавајући о овим догађајима, медији се морају придржавати етичких стандарда новинарства као и претпоставке невиности и заштите идентитета жртава.

Д. Деурић

Share.

Comments are closed.

Skip to content