У Пожаревцу је пре извесног времена приређена презентација нове и унапређене веб апликације фирме HES (Hot Express Sale), а чињеница да је у питању занимљив и веома користан пример on line продаје довео нас је до власнице Јелене Марић која се као дипломирани економиста упустила у посао чији је начин реализације јединствен на просторима Балкана и Европе. Наиме, HES је посредник у on line купопродаја коришћене и нове гардеробе, али не било какав: овде су и продавац и купац правно заштићени од било какве преваре које су данас на интернету веома честе, њихова имена су анонимна, квалитет робе се детаљно проверава, док наручилац у најбржем року добија робу на своју адресу у брендираној HES амбалажи.

Имајући у виду да HES платформа за само две године пословања има између 20 и 30 хиљада корисника, очекивали смо сусрет са младом и предусретљивом предузетницом пуном идеја, и – нисмо се преварили.  Упознајемо се управо са оваквом особом која нам говори:

-Свако од нас има гардеробу коју више не користи и жели да је прода, а са друге стране многи се устручавају да посете продавнице половне гардеробе иако би желели да купе неки добар комад одеће. То је била моја основна идеја, а како су се многи приликом on line „опекли“, анализирала сам мањкавости у купопродаји,  различите видове превара купаца, испитала тржиште, дешавања на њему и одлучила да покрене овакав модел пословања, наглашава Јелена Марић и додаје:

-Прилику сам видела након порођаја а када је моја ћерка имала четири месеца оснивам соствену фирму. Радила сам сама и нисам имала финансијску подршку, али ни сметње да ме било ко спутава у реализацији пословне идеје коју сам зацртала. Била сам тотално ван бранше а комуницирала сам са клијентима међу којима има и оних који не поштују или не познају узансе овог посла. На срећу, рад и искуство које сам стекла радећи у фирми родитеља, познавање закона и права као и  процес решавања рекламација много су ми помогли. И што је најважније: нисам имала страх, јер страх убија добре идеје.

Јеленин HES спада у „еко френдли“ фирму јер се заснива на  методи циркуларне економије. Роба наставља свој даљи живот, док се природни ресурси нопходни за производњу гардеробе одржавају у животу. Такође, велики је проблем текстилог отпада како у свету тако у Србији. Код нас се месечно генерише око 500 тона ове робе, а како немамо систем рециклаже, она се једноставно спаљује.

ЖИВОТ И БИЗНИС УЧИЛА КРОЗ ИГРУ

Јелена је рођена у Пожарецу у предузетничкој породици Дејана и Слађане Динић одрастајући уз старијег брата Николу и млађег Лазара.

-Стасавала  сам крај Тријангла, похађала вртић „Моравка“ али сам највише времена проводила код баке Милунке и деке Миодрага  на Лучичком путу. Занимљиво је да они мене нису гледали као унуку, односно дете, већ као индивидуу, личност и партнера. Са баком сам радила у башти, везла гоблене, спремала ручак и то је за мене била игра кроз коју сам учила живот. Са друге стране, код куће сам од родитеља много слушала о њиховом послу, предузетништву, односу са пословним партнерима, поштовању сарадника и градњи поверења. Како смо расли браћа и ја, тако је расла и њихова фирма, али сам у том окружењу од малих ногу учила и Лагано улазила у пословни свет, сећа се тог времена Јелена Марић, истичући да јој је отац касније дао правац у изградњи и неговању породичног бизниса.

-Тати дугујем дугујем највише када су у питању теоријске основе мојих пословних вештина а мами на томе како се све то преноси у реалан живот, осносно непосредан, практичан посао. На мени је био да направим равнотежу на овој својеврсној ваги и то сам усавршавала буквално као школарац, јер сам још у време похађања Економске школе почела са ангажовањем у фирми родитеља а са двадесет година, као студент Економског факултета била њихов радник.

Фирма HES запошљава пет жена, од којих су поједине студенти а поједине мајке са малом децом и усклађују своје личне обавезе са ангажовањем, што је несвакидањи али веома висок и предусретљив ниво пословног односа који се мери са светским стандардима. Јединственост самог пословања огледа се у чињеници да се овде преузима и олакшава читав процес измешђу дистрибутера и купца који обухвата комуникацију, наплату, преузимање и проверу квалитета, пријем, паковање, дистрибуцију и наплате робе.

-Правила нашег пословања усклађена су са свим законима у Републици Србији, а оно што нас сврстава међу јединствене је и то да сви желе да раде као посредници али нико неће на себе да преузме одговорност, што је HES ставио на прво место, вели Јелена и додаје:

-До сада нисам добила никаку врсту државне субвенције, али тренутно сам у процесу  апликације  и процесу припреме документације за пројекат у оквиру посла који обављам код Фонда за иновациону делатност која даје средства. У почетку рада родитељи су ми дали подршку у смислу пословних савета а највећи подстрек, као што је то и и данас, имала сам од супруга Кристијана, који ради сасвим други посао од овога у који сам ушла. Нашу породицу чине два предузетника са двоје мале деце, тако да је све ово веома изазовно.

ПОСАО, ПОРОДИЦА, УСАВРШАВАЊЕ

Јелена у радном окружењу

Јеленин  дан почиње тако што је буде два живахна аларма на две ноге: кћер Матеа (2) и син Никша (4) након чега нема излежавања. Деца се воде у вртић а како ће протећи наредни сати зависи од пословних околности.

-Није редак случај да супруг у оквиру свог, а ја свог посла морамо пословно у Београд или неки други град, и неретко замолимо једну или другу баку да причувају децу. Наиме, наше ангажовање у појединим случајевима често не зна за време, викенд или празник, јер се поједини проблеми јављају у 8 ујутру или 10 увече.  Ипак, моја тежња је да што више времена проведем уз децу, скувам ручак, поиграм се са њима, научим их нечему новом јер су у добу када се формирају у човека,  сазнајемо од саговорнице која слободне дане са породицом најрадије проводи у природном окрућењу, уз реку или језеро.

Једно од ангажовања Јелене Марић је и присуство бројним семинарима и усавршавањима неопходним за посао којим се бави. Наравно, ту су и скупови на којима наша саговорница преноси сопствена пословна искуства онима који су се определили за сличне послове. Једно од њих је поменута презентација нове веб апликације одржане у седишту фирме у пожаревачкој улици улици Ђуре Ђаковића 21. Уз бројне госте и сараднике скупу је присуствовала и Ива Вуксановић, виша саветница у Привредој комори Србије која је овом приликом одржала предавање са циљем да усмери и упозна присуне у то колико наша држава помаже младим предузетницима, привредницима и почетницима како да добију средства и подршу за свој рад. Иначе, када  буде покренута нова апликација на адреси  www.hes.rs план је да се крене ван граница Србије, најпре у Црну Гору.

У разговору сазнајемо да  Јеленина фирма у ближој будућности покреће низ специфичних услуга у оквиру свог пословања. Но, о томе ћемо више  знати када све буде усавршено до детаља.

-Оно што ме често питају као младу маму и младу предузетницу је коју поруку шаљем женама. Најпре не прихватам да чујем како се испречи проблем. Ако си млад и здрав, једино сам себе можеш да кочиш. Са друге стране свет напредује, срушене су идеје и баријере да жена треба да седи код куће, рађа и кува и ту је основа и фокусирање да треба озбиљно размишљати о својој и будућности своје деце. Народски речено: жена треба да буде свој човек, говори Јелена Марић и на наше питање о сопственој пословној каријери закључује:

-Мислим да сам успела, јер сам победила онога са ким се такмичим. Како се такмичим са собом – победила сам себе!

Влада Винкић

Share.

Comments are closed.

Skip to content