Светлана Стевић, познати солиста етно и традиционалне музике из Милатовца у општини Жагубица, поклонила је своју родну кућу, породично наслеђе, селу. Очување вековних обичаја и традиције је један ос основних мотива Светлане Стевић Вукосављевић да родну кућу у селу Милатовац остави у завештање младима како би се макар са делом вековног стваралаштва упознале нове генерације.

У договору са породицом остварује своју идеју да поклон, њена кућа и окућница, преуреди у етно амбијент који ће селу остати за памћење. О својој жељи и њеном остварењу, Светлана Стевић Вукосављевић, каже: 

-Окупили смо се да ову стару кућу и простор око ње уредимо да би село могло да користи у добре сврхе. Мој брат и ја одлучили смо да кућу и окућницу уредимо за нешто што ће остати заувек селу за углед. Моја је намера очување старине, за толико година колико се може, да бисмо научили децу да памте своје претке и да бисмо их научили како треба чувати свој идентитет. Најважније је да знамо ко смо, шта смо, од кога потичемо. Ја све дугујем мом Милатовцу, све што сам научила, све што сам постигла, научила сам овде у овом селу. Моје село је за мене најважније у држави, сељак „држи“ државу, сељак је чува, сељак је храни, сељак је брани, рекла је Светлана и додала:

-Некад смо ми у селу поклањали пажњу заједници. То се сада много променило и мене је дирнуло и зато смо се брат и ја договорили са децом шта да урадимо. Да подигнемо свест људи за очување старине и оног што су нам преци оставили. Некада је наше село, док није било телевизора и радија, имало читаоницу са много књига које су читали млади људи.

                                                                                               /Фото:РТВ Хомоље/

Када се уреди, то ће бити етно кућа, тако ће се очувати, у њој ће бити радионице за учење старих вештина јер још има жена у селу које то знају да раде.

У рашчишћавању и сређивању куће и окућнице, Светлани Стевић су помогли мештани Милатовца.  Иначе, у овом хомољском селу се једном годишње, у августу, одржава манифестација „Милатовац у срцу“ која окупља рођене овде где год да сада живе.

Share.

Comments are closed.

Skip to content