Долази зима која ће несумњиво бити тешка с обзиром на проблеме који се очекују у вези набавке енергената. Зато је логично што се на време размишља о томе како да нам у дугој и хладној зими домови буду топли. Први и основни корак ка енергетској ефикасности подразумева домаћинско понашање, да у кућама и становима искључимо све оне потрошаче који нам нису потребни, да ефикасно користимо апарате који морају да буду у функцији, да набавимо уређаје бољег енергетског разреда који, осим што троше мање енергије, временом могу и сами себе да исплате.
Следећи корак представљају одређене инвестиције у становима, зградама, кућама. То првенствено подразумева најједноставније интервенције попут заптивања прозора и врата, односно побољшање такозваног дихтовања. Потом, ако је могуће, битна је замена прозора и постављање термоизолационог слоја у зградама и кућама које немају изолацију у свом омотачу. То не значи да одмах радимо фасаду. Може се, например, изолациони слој поставити на тавану или према подруму, директно, без већих радова. Наравно, постоје и многе друге, комплексније мере које подразумевају реконструкцију система снабдевања топлом водом и грејањем.
На кућама је, с једне стране, много лакше спроводити санационе радове, а са друге, имајући у виду корисну стамбену површину, ту су инвестиције много захтевније. Јефтиније је, наиме, санирати и обновити стан од 50 квадрата, него кућу исте површине.
На сајту ее калкулатор, који је хостован код Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, могу се видети типологије зграда, и применом појединачних мера сагледати побољшање перформанси. На располагању су и цене што омогућава сагледавање остваривих уштеда. Прорачун је базиран на основу националне типологије стамбених зграда Србије и свакако је помоћ у процени домета предузетих мера унапређења, велика.
Европска директива, а и здрав разум, говоре да је потребно смањити потребу за енергијом, а потом расположиву енергију искористити на што ефикаснији начин. Можемо применити и најсавременије високотехнолошке системе, али ће губитака на енергији и даље бити ако је кућа лоше изолована. Примена такозваних фотонапонских система или топлотних пумпи имају смисла код објеката мање захтевних према потрошњи енергије, или тамо где су могући изузетни бенефити без великих улагања.
Д. Д.
Серијал текстова посвећених енергетској ефикасности суфинансира Град Пожаревац.
Ставови изнети у медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је подржао пројекат.