При помену имена великог Књаза Милоша често се помиње и име његове супруге кнегиње Љубице коју је он, и поред слободног живота, неизмерно волео. И сам је често говорио: „Када сам Љубицу први пут видео, очи моје на њој остадоше“.
Кнегиња је у првом реду била брижна мајка и домаћица која је „знала до сванућа да намеси дванаест проја и да их на обрамици однесе радницима на њиви“, причао је кнез Михаило о својој мајци, коју је синивљевом нежношћу волео, знајући при том за пороке свог оца и мајчине врлине која је умрла „више од жалости но од старости“.
Европски образован кнез Михаило се мајци – јунакињи достојно одужио након смрти оца када је ергелу на имању „Морава“, на десној обали Велике Мораве код Пожаревца, коју је 1853. године основао Милош, назвао „Љубичево“ по имену своје мајке. О томе сведочи писани документ, решење које је потписао ондашњи министар финансија Коста Цукић по наређењу Михаила.
-Министар финансија по саизволенију Њ.С. Књаза решио је да се правителствено добро до Пожаревца на Морави лежеће, на коме постоји заведеније државне ергеле убудуће зове Љубичево. Ово решење да се саопшти управитељу државне ергеле и да се у новинама званично огласи.
20.маја 1866. г. Мин. фин.
Београд К. Цукић
Иначе, први управник Љубичева био је Јефта Стојановић о коме је у писму начелнику округа пожаревачког Милош за живота, поред осталог написао да је познато да се ергела налази у веома лошем стању и да је потребно да се доведе у бољи ред, а то је немогуће остварити ако се старање над њом не повери човеку који у овој струци поседује практично знање и искуство.
–Ја сам дуго резмишљао кое би лице за ово знаније најспособние било и нашао сам да би очекиваниу потпуно одговорио садашњи начелник среза моравског Јефта Стојановић, писао је Књаз. И тако би…
(ТИБ)