У Костолцу су и ове године додељена надалеко јединствена признања којима се слави оно најведније у људима – хуманост, емпатија, саосећање…
Додељена су младима који су својим делима, љубављу и хуманошћу оставили дубок траг и пример који вреди следити.
Била је ово пета Свечана академија у част најхуманијихосноваца.
Уручено је пет признања најхуманијим матурантима (осмацима) и, по први пут, Повеља за најплеменитији подвиг. Посебно значајно је то што о носиоцима признања одлучују управо њихови вршњаци, попуњавањем анонимне анкете.
На академији су додељене и захвалнице привредним субјектима и установама које су на разне начине подржале реализацију целокупне идеје.
Носиоци овог подухвата су “Психолошки центар Костолац” и Основна школа “Јован Цвијић” Костолац, под покровитељством Градске општине Костолац.
Ове године, акцији су се придружили и Удружења ликовних уметника „Спектар“ из Костолца и Коло српских сестара из Пожаревца.
Такође, свих година, свечаност доделе реализује се уз техничку подршку Центра за културу „Костолац“.
ПЕТОРО НАЈХУМАНИЈИХ
За најхуманијеосмаке Основне школе “Јован Цвијић” из Костолца, за текући школску годину проглашени су Вера Пајкић, одељење 8/1, Софија Михајловић 8/2, Катарина Стевић 8/3, Дуња Живановић 8/4 и Лука Милошевић 8/5.
Најхуманији костолачки осмаци, са Оливером Хајровић и Јеленом Тошић
У име ових великих младих људи обратила се Катарина Стевић:
– За нас је ово највредније и најискреније признање, које смо добили од наших другова. На најлепши начин осветљава тренутак када стојимо на прекретници између дечијих снова и младалачких идеала. За нас је то и обавеза да сигурним кораком наставимо стазом пријатељства и племенитости.
– Бити хуман значи да се према другима односиш са поштовањем, разумевањем и емпатијом. Значи бити спреман да помогнеш у било којој ситуацији, да се бринеш за добробит других и да си спреман да саслушаш и посаветујеш. Хуманост је вредност коју носимо у срцу, која не познаје границе или разлике међу људима. То није помоћ за коју се очекује награда или услуга. Хуманост је када имамо храброст да будемо људи за друге. Тада стварамо свет у којем ће сваки појединац моћи да пронађе љубав, разумевање и подршку.
ЧУВАРИ ТРАЈНИХ ВРЕДНОСТИ
Академија је приређена 8. маја, у костолачком Дому културе, у сали испуњеној до последњег места.
Директорка ОШ “Ј. Цвијић” КостолацСунчица Марковић, истакла је да иако хуманост није званични школски предмет, она је део васпитне мисије коју школа свакодневно живи.
–Ово је пети пут да заједно награђујемо трајне вредности. Недеља од 5. до 9. маја обележава се у свим школама у Србији као Недеља сећања и заједништва, у којој се истичу другарство, саосећање, сарадња, тако је и ова приредба наставак свих активности које смо као школа имали, истакла је Марковић и додала:
– Ова свечаност посвечена је ученицима који су својим поступцима показали да људскост није само велика реч, већ и низ малих, племенитих дела, која чине свет биљим местом. Доброта наших ученика била је светлост у тренуцима када је некоме била најпотребнија. Верујемо да ће управо тај осећај да су некоме били подршка, ослонац, нада, постати темељ њихових будућих избора и путоказ кроз живот.
Председница „Психолошког центра Костолац” и родоначелница идеје о успостављању награда за хуманост,психолог Оливера Хајровић, пожелела је најхуманијим ученицима да за собом увек, као и до сада, остављају трагове доброте који ће другима бити светло, путоказ и нада, и додала:
–Овом свечаношћу прослављамо доброту, племенитост и љубав према човеку.Вођени идејом да је хуманост највећа вредност коју морамо чувати као путоказ и наду за боље сутра, реализујемо избор најхуманијих матураната. Вршњаци су међу собом препознавали оне који се најчешће и најдоследније истичу добротом, пожртвовношћу, спремношћу да помогну и подрже.
– Доброта има моћ да покрене лавину промена. Сваки чин доброте је као зрак светлости који се пружа према другима и позива их да се придруже стварању света испуњеног љубављу и саосећањем.
– Хвала вам што нам показујете како изгледају истинске вредности и што нас подстичете да будемо бољи, пажљивији и племенитији у свакодневном животу. Управо је доброта оно што чини разлику, оно што спаја, лечи и осветљава свет.
НАГРАДА ЗА НАЈПЛЕМЕНИТИЈИ ПОДВИГ
Новоустановљену награду за „Најплеменитији подвиг године”, за школску 2024/2025, заслужили су ученици од првог до четвртог разреда издвојеног одељења из Петке, Основне школе “Јован Цвијић” Костолац, о којима брину учитељице Тања Арсић и Душица Максић.
У образложењу је наглашено да у њиховим поступцима кулминира истинско саосећање, те да заслужују не само похвалу, већ и дубоко поштовање, јер показује зрелост, осећајност и лепоту дечје душе:
– У времену када је емпатија често занемарена, ученици од првог до четвртог разреда издвојеног одељења из Петке, својим понашањем, показују да су прави носиоци вредности као што су доброта, разумевање и саосећање. Они су, без икаквог наметања, спонтано и искрено пружили подршку својим другарима којима је било потребно мало више помоћи. Свакодневно им помажу у савладавању градива, подстичу их на рад и укључују у активности на часу и ван њега, водећи рачуна да се свако дете осећа прихваћено, безбедно и вредно.
– Поред тога, ови ученици су на изузетно леп и пажљив начин прихватили нове ученике који су се недавно прикључили школској заједници. Новим друговима су омогућили да се брже привикну на нову средину, превазиђу неизвесност и осете припадност, наводи се у образложењу.
Награде, Повељу и захвалнице уручиле су руководилац Психолошког центра Оливера Хајровић, помоћница директора костолачке Основне школе Јелена Тошић, председница УЛС “Спектар” Костолац Снежана Милошевић и председница Кола српских сестара из Пожаревца Јасмина Живковић.
СНАГА ЗАЈЕДНИШТВА
Акција „Избог најхуманијих матураната Основне школе “Јован Цвијић” Костолац” такође је вредан пример снаге заједништва, удруживши бројне установе, организације, привредне субјекте, појединце у реализацији целокупне идеје.
У завршници Свечане академије, Оливера Хајровић, захвалила се Градској општини Костолац на покровитељству. Захвалницу је уручила председници Скупштине ГО Костолац Милени Церовшек.
Захвалнице су додељене и свим донаторима и пријатељима пројекта, међу којима су:
Црква Светог Максима Исповедника у Костолцу, Центар за културу “Костолац”, Дом здравља “Тектум” Пожаревац, Фризерски салон „Љиља“, Канцеларији за младе ГО Костолац, Пицерија „Галија“, Пекара „Острово“ из Костолца, медијска кућа “Реч народа” Пожаревац, Радио „Стил” Костолац, Удружење ликовних стваралаца „Спектар” Костолац, Коло српских сестара Пожаревац.
Иначе, избором најхуманијих матруаната руководила је дефектолог костолачке Основне школе Сузана Млакар.
Свечану академију осмислиле су и њеном реализоцојом руководиле професорке Магдалена Реџовић и Јелена Ђорђевић, уз помоћ педагога Виолете Милошевић Прифти и Весне Николић, као и других бројних наставника и сарадника школе.
ПрограмСвечане академије водиле су ученице Дуња Јанковић и Уна Милентијевић.
У музичком делу програма учествовале су Лана Живојиновић и Уна Милентијевић, школска Музичка секција, под диригенстском палицом професорке Јелене Ђорђевић, док су стихове казивали Лена Николић, Тара Стевић и Дуња Јанковић.