У голубачком насељу Винци одржана је традиционална туристичко-кулинарска и спортска манифестација „Аласко посело“ која је окупила велики број такмичара и гостију. Манифестација је почела такмичењем у пецању рибе на пловак у јуниорској и сениорској конкуренцији, уз учешће око тридесет спортских риболоваца , а затим и у кувању рибље чорбе. По оцени стручног жирија најбољу рибљу чорбу скувала је екипа Љубише Аврамовића из Костолца, друго место освојила је екипа Милета Марковића из Голупца, а треће Лазара Милованчевића из Младеновца.
Организатор је Месна заједница Винци,уз подршку Општине Голубац. За најбољу рибљу чорбу такмичило се више од 30 екипа из насеља са подручја општина Голубац, Велико Градиште, Пожаревац, Костолац и Младеновац.
-Покушали смо ове године да се мало боље припремимо у односу на претходне манифестације,па смо употпунили програм новим садржајима који би били интересатнији за све узрасте.Тако да сада имамо изложбу домаће радиности, дечју представу, а бирамо и најлепше двориште у викенд насељу Винци, као и најлепше уређени штанд,каже председник Месне заједнице Винци Зоран Јовичић.
СЛЕДЕ АСФАЛТ И КАНАЛИЗАЦИЈА
Заменик председника Општине Голубац Марко Стојаковић истакао је да насеље Винци улази у трећу деценију одржавања Аласког посела.
-Радимо на стварању услова да у свим насељима на подручју општине Голубац буде одржавана нека од манифестација, како би мештани тих насеља представили своје место,традицију,обичаје и културу, рекао је Стојаковић и додао да се доста инвестира у развој насеља.
-У Винцима смо изградили дечји парк, у плану нам је асвалтирање сеоских улица и уређењу атарских путева,а један од капиталних пројеката је изградња канализације у селу и викенд насељу Винци. Канализацију ћемо радити у свим насељима, а за почетак осим викенд насеља Винци радиће се каналазација у викенд насељу Усије, затим у Дворишту и манастиру Тумане.
Посетиоци су имали прилику да виде изложбу народних рукотворина и старих заната, а домаћице су припремиле традиционална домаћа јела.
Свој штанд на Аласком поселу имале су и жене из Удружења жена „Осмех Дунава“ из Голупца.
-Наше удружење броји седам чланица и све производе које саме производимо продајемо на штанду који је стално постављен у центру Голупца.Учествујемо на разним манифестацијама продајног карактера. Жене које су наше чланице су са села, махом су незапослене. На штанду у Голупцу продајемо и сувенире које саме израђујемо, кажу Надица Урошевић и Лела Настасовић, чланице Удружења жена „Осмех Дунава“ из Голупца.
Љ.Настасијевић