Божевац, село у малоцрнићкој општини, 28. маја било је домаћин учесницима Републичке смотре изворног стваралаштва дечијих фолклорних ансамбала Србије „Крени коло да кренемо“. Општина Мало Црниће је чувар традиције српског народа, а то показује кроз улагања у културне манифестације које окупљају амбасадоре народног стваралаштва, фолклорне ансамбле, певачке групе, свираче, уметнике, који негују културно благо. Таква манифестација је управо и „Крени коло да кренемо՚՚ која већ 17 година траје на длановима великог ентузијазма домаћина, организатора, али и појединаца који су доприносили да сваке године „коло крене“. Организатори Смотре били су Савез фолклорних ансамбала Србије, Центар за културу општине Мало Црниће и КУД „Бранко Радичевић՚՚ из Божевца.
Савез фолклорних ансамбала Србије основан је 2020. године, у тешко време које су пратиле епидемиолошке мере и велика борба за опстанак. Култура је претрпела тешке ударце у две протекле године, а намера Савеза фолклорних ансамбала Србије је била да удружи велики број фолклорних ансамбала и еминентних стручањака из области фолклорног стваралаштва око заједничке идеје, а то је опстанак у најтежим условима, опоравак и подизање. Савез је неком новом енергијом кренуо у борбу за опстанак фолклорних ансамбала, али и са манифестацијама које су значајане за очување традиције нашег народа.
ЧУВАРИ ИЗВОРНОГ СТВАРАЛАШТВА
Обраћајући се присутнима, директор Центра за културу општине Мало Црниће Никола Томић је нагласио да су организатори Смотре показали вољу, жељу и организационе капацитете да Међуокружна манифестација прерасте у Републичку.

-Домаћини су то заслужили, Божевац је то заслужио, Општина Мало Црниће је то заслужила као један од веома ретких административних центара која је домаћин оваквих манифестација које негују изворно фолклорно стваралаштво. Са поносом можемо рећи да је општина Мало Црниће једина локална самоуправа у Србији која ове године окупља дечије фолклорне ансамбле као чуваре изворног стваралаштва. Поздрављам и чланове оцењивачке комисије која ће имати тежак задатак и надам се донети праведне одлуке, а највећи аплауз заслужују извођачи који ће се вечерас представити на сцени, јер су они нешто што требамо чувати и у њих улагати у будућем периоду, казао је Томић.
Манифестацији су присуствовали председник Општине Мало Црниће Малиша Антонијевић, председница Скупштине Општине Горанка Стевић, заменик председника Општине Даниел Сурдуловић, чланови Општинског већа, одборници, директори јавних предузећа, установа и основних школа.

У програму је учествовало око 400 фолклораша из различитих културно-уметничких друштава, али искључиво оних који приказују изворно фолклорно стваралаштво, односно игру у колу. Оцењивачка комисија коју су чинили Љубомир Миле Вујчин, кореограф и дугогодишњи сакупљач народних игара из Врбаса, Иван Терзић, етнолог и антрополог из Београда и Маја Радивојевић, мастер етномузиколог Музиколошког института при Српској академији науке и уметности у Београду, поред играчког умећа вредновали су одабир игара, њихову аутентичност у извођењу, веродостојност народне ношње, одабир инструмената и умеће свирача и многе друге факторе.

У такмичарском делу програма наступило је осам културно – уметничких друштава и то: „Вук Стефановић Караџић“ из Стамнице, „Дукат“ из Симићева, „Браћа Трајић“ из Старчева, „Цветко Грбић“ из Штрпца, „Влашко коло“ из Осанице, „Жабари“ из Жабара, „Голија“ из Новог Пазара и „Вук Караџић“ из Осипаонице. Ревијално су се представили Фолклорни ансамбл општине Мало Црниће, певачка група „Арија“, КУД „Бранко Радичевић՚՚ из Божевца и КУД „Бранко Цветковић՚՚ из Београда.
НАГРАЂЕНИ
За најуспешнију играчку групу проглашен је КУД „Голија“ из Новог Пазара, друго место припало је КУД-у „Вук Караџић“ из Осипаонице, док је трећу награду освојио КУД „Вук Стефановић Караџић“ из Стамнице. Најбоља вокална солисткиња је Исидора Пејдо, чланица КУД-а „Дукат“ Симићево, док је најуспешнија инструменталисткиња Катарина Пујкиловић из КУД-а „Влашко Коло“ Осаница. Признање за најуспешнијег уметничког руководиоца отишло је у руке Душана Марјановића из КУД-а „Вук Караџић“ Осипаоница, док је најбољи инструментални састав КУД „Голија“ Нови Пазар. Исти ансамбл је награђен и за неговање традиције свога краја, док је најаутентичнији приказ народне ношње по оцени жирија имао КУД „Браћа Трајић“ Старчево. Признања су уручили Малиша Антонијевић и Никола Томић.
Текст: Д.Динић
Фото: М.Животић