У Кучеву се и даље интензивно ради на унапређењу мера заштите од изливања реке Пек, како би се добио додатни заштитни појас. Механизација „Водопривреде“ Пожаревац је на терену. Планирано је да радови трају деведесет дана, али се очекује да буду окончани раније.

Председник Општине Кучево (у оставци), др Иван Рајичић наглашава да је реч о инвестицији која ће допринети већој сигурности и безбедности грађана, што и јесте приоритет локалне самоуправе.

За ту намену, Влада Србије издвојила је нешто више од 31 милион динара, на основу Уредбе којом су обухваћене општине које су имале ванредну ситуацију и проблеме са изливањем и плављењем током ове године. Новац је усмераван у складу са елаборатима које је израдило Јавно водопривредно предузеће „Србијаводе“.

Потез на Пеку на којем се ради, прошлог четвртка, 19. октобра, обишли су председник Општине Кучево (у оставци), др Иван Рајичић, његов заменик (такође у оставци), Ненад Микић, председник Скупштине Општине Кучево Бранко Кецман, као и технички директор „Водопривреде“ Пожаревац Драган Спасић, са сарадницима.

– Ово је инвестиција од велике важности. Захваљујући ЈВП „Србијаводе“ и „Водопривреди“ Пожаревац, ради се на превентивном деловању и санирању потенцијалних проблема које Пек доноси, истакао је др Иван Рајичић том приликом, указавши на мере које се предузимају:

– Ради се чишћење корита реке, продубљивање на потезу од централног моста у Кучеву до Потајнице. То је критична тачка, место сужавања реке, па отуда и место на којем настаје проблем. Осим продубљивања корита ради се и подизање левог насипа, како бисмо обезбедили грађане који живе у насељу Пек. Ради се чишћење и продубљавање у самој Потајници, где је најгушће растиње које потом доводи до настанка чепа, што за последицу има изливање реке.

– У јуну смо имали великих проблема и јако мало је недостајало да се Пек излије. Ипак није, иако је тада био највиши водостај у историји, од 424 центиметра. У том смислу је од великог значаја добро урађен посао у претходном периоду, који је такође изводила „Водопривреда“ Пожаревац, уз и неке природне факторе када је реч о падавинама, тако да ипак није дошло до изливања, додао је др Рајичић и истакао:

– Сада се корито још продубљује и чисти, насип се још више подиже, тако да ћемо добити додатни заштитни појас за све грађане. Планове смо радили синхронизовано са „Србијаводама“ и наишли на велико разумевање директора Горана Пузовића. Захвални смо што смо успели ово да урадимо у јесен, да не чекамо пролеће.

Технички директор „Водопривреде“ Пожаревац Драган Савић је оценио да ће радови бити окончани раније него што је планирано:

– Предвиђено је да радови трају деведесет дана. Ми се надамо да ћемо завршити раније, до краја новембра, наравно, уколико нас послужи време и не дође до скока водостаја. Заштита од поплава никада није стопостотна, али ће све ове мере битно унапредити степен заштите. Ми смо били присустни 2014. године, као и ове године у јуну, када је био поплавни талас. До изливања није дошло. Видели смо да је тај талас био катастрофалан, али га је систем који смо урадили успешно ухватио. Овим текућим радовима гледамо да то подигнемо на још већу безбедност, истакао је Савић.

                                                                                                                                                                          А. М.

 

 

Share.

Comments are closed.

Skip to content