У Библиотеци града Београда, као и у Кући Ђуре Јакшића, одржана је промоција каталога „Легата Милуна Лукића“, којег је Милунова ћерка др Добрила Лукић, поклонила Народној библиотеци „Вељко Дугошевић“ у Голупцу. Поклоњени легат садржи 102 експоната. 

Милун Лукић рођен је у Смедеревској Паланци 1937. године. Сликарством се бавио од детињства и  прву самосталну изложбу имао је 6. септембра 1956. године у Смедеревској Паланци, када је имао само 19 година. Излагао је у земљи и иностранству, а за време свог живота организовао је укупно 55 самосталних изложби. Народни музеј у Смедеревској Паланци је радове Милуна Лукића због њихових уметничко – естетских и завичјаних својстава прогласио за културно добро фебруара 2018. године. У периоду од 1974. до 1987. године радио је као наставник ликовног васпитања у Основној школи „Бранко Радичевић“  у Голупцу.

О књизи су говориле др Милица Прелић Стоиљковић, бивша ученица Милуна Лукића Светлана Стојадиновић, главна и одговорна уредница каталога др Татјана К. Андрејевић и ауторка др Добрила Лукић. 

          -Наиме, никада раније нисам радила овако нешто, а поготово што је требало саставити публикацију везану за рад и стваралаштво мог оца Милуна Лукића. Мислим да сам урадила на крају добар посао, да сам сачувала објективност и да је књига веома лепо и квалитетно урађена. У њој је представљено све оно што садржи Легат Милуна Лукића, слике, цртежи, скице, као и различит документарни материјал о животу и раду мог оца. Поред биографских података, у каталогу су издвојене по мени важне сентенце које су о Милуну написали његови савременици, пријатељи, колеге, сликари, песници, новинари, објаснила је Лукић.

               У каталогу је осим уметничких дела, представљен и документарни материјал о животу и раду Милуна Лукића, који је као сликар и наставник ликовног васпитања у Голупцу провео више од пола свог радног и животног века. 

         -Риста Вукмановић је акварел увео на велика врата, а Милун је великим корацима унео дух савремености у исти. Његово уметничко наслеђе обухвата не само технички иновативне радове, већ и дубоко интроспективна дела која надилазе пуку визуелну лепоту. Из тог разлога ће каталог, надамо се, инспирисати будуће генерације да истражују сопствену креативност и повезаност са светом око себе, рекла је др Милица Прелић Стоиљковић.

      Ауторка каталога Добрила Лукић планира да га  представи својим суграђанима  и у Народној библиотеци „Вељко Дугошевић“ у Голупцу.

                                             Љ.Настасијевић 

Share.
Leave A Reply

Skip to content