Десета школа Српског удружења за лечење рана одржана је протекле седмице у Виминацијуму.  О принципима лечења хроничних рана говорили су еминентни стручњаци из ове области.

У Србији има око 60.000 пацијената који имају хроничне ране, а више од половине чине пацијенти са венским улцерацијама, насталих као последица тромбозе проширених вена.

За лечење хроничних рана које су најчешће последица дијабетеса и тромбозе проширених вена, неопходан је тим стручњака, али и адекватна терапија која је доступна пацијентима.

Др Срећко Босић

Од хроничних рана најчешћи су венски улкуси и ране на потколеницама.  Ранена стопалу код дијабетичара су најтеже, али су  излечиве. Код ових пацијената рецидивност у првој години износи 40 процената.  На тржишту постоји велики број раствора,  антисептика и различитих облога за ране. Ова средства доприносе излечењу хроничних рана, обезбеђују конфор пацијента  и смањују бол.

Председник Удружења др Срећко Босић каже да је потребна комбинација знања, едукације и технолошког напретка.

-Важно је препознавање хроничних рана, адекватно лечење које ће допринети смањењу броја ампутација и реанпутација, чиме се  побољшава квалитет живота. Данас  у сваком делу земље могу да се обезбеде облоге за ране са медом или сребром, рекао је Босић.

Share.

Comments are closed.

Skip to content