У цркви Светог Игњатија Богоносаца у Малом Црнићу, представљена је двојезична антологија прозе и поезије за децу, под називом „Пробуди дете у себи“ у избору и преводу на немачки језик Драгице (Матејић) Шредер.

У антологији „Пробуди дете у себи“ заступљени су Александар Чотрић, Ана Дудаш, Недељко Терзић, Здравко Сретеновић, Радиша Стојићевић, Весна Пантић, Томислав Ђокић, Слађана Миленковић, Зорка Стојановић из Србије, Симо Шешић  из Немачке, Славка Кликовац из Црне Горе, Мирјана Марковић – Осијек, Махија Демировић Доловац из Немачке, Лео Лиц из Немачке, Клара Хуракова – Чешка Република, Јово Чулић из Босне и Херцеговине… Није важно где је ко од писаца рођен и у ком месту живи, драгоценост коју носе у срцу је за Драгицу (Матејић) Шредер  јединствена и непроцењива.

Ова врсна књижевница добро зна да је детињство уткано у вене, у сваки откуцај срца… Све што се дешавало у детињству, згоде, незгоде, маштања, чежње и љубави – неостварене или остварене, ауторка је сабрала у Антологију са преко пет стотина страна. У њој се налазе стихови, сећања и кратке приче из детињства.

Ауторка је рођена 9. aприла 1948. године у Милошеву код Јагодине. Пише и преводи поезију и прозу за децу и одрасле на српском и немачком језику. Објавила је четрнаест књига и више од тридесет двојезичних антологија. Добитник је значајних признања и награда у Србији и иностранству. Да у уметности не постоје границе Драгица потврђује својим марљивим радом, посвећујући исту пажњу свим књижевницима, ма које националности били.

Стихови говоре о очувању културне баштине, српства, интегритета сваког поднебља, али и бројних радости, дечијих несташлука, игара, тајни, и свега онога што се у младости и детињству скрива…. Елан и радост Драгици Шредер нису недостајали. Имала је племенит циљ пред собом. Циљна група су јој деца. Млад нараштај, млади писци, писци за децу. То је будућност света.

 У Малом Црнићу је ова књига лепо прихваћена. На промоцији је говорила Драгица Шредер и књижевница Ана Дудаш док су стихове читали присутни песници, а о ђаку прваку рецитовао је првчић Димитрије Петровић.

Издавач књиге је Клуб љубитеља књиге „Мајдан“ из Костолца. За корице су се побринули Мила и Јован Дамјановић.

З. Стојановић

Share.

Comments are closed.

Skip to content