Најзначајнији инфраструктурни радови у малоцрнићкој општини ове године вредели су  више десетина милиона динара. У разговору за „Реч народа“ председник Општине Малиша Антонијевић истиче да су у питању радови на одржавању путева и улица у свих 19 насеља, на уређењу атарских путева, спортских терена и објеката од којих треба истаћи објекат у Калишту, који је изграђен по највишим спортским критеријумима. 

Малиша Антонијевић

-Важним инвестицијама сматрамо и измештање далековода у Малом Црнићу, које је у ствари предуслов за изградњу вртића у овом насељу, а затим и постављање дечијих мобилијара у насељима Божевац и Кобиље. У овој години улагано је и у одржавање домова културе у Салаковцу и Топоници, у уређење јавних просторија у Црљенцу, у доградњу улаза у салу ФЕДРАС-а… У току је израда пројектне документације за изградњу магистралног цевовода Калиште–Топоница, за повећање капацитета водоизворишта у Божевцу и за санацију и рекултивацију постојеће депоније комуналног отпада у Малом Црнићу. 

                                                           ЗАЈЕДНО СА РЕПУБЛИКОМ

Многе инвестиције реализоване су захваљујући подршци ресорних министарстава јер је Мало Црниће Oпштине са скромним буџетом. 

-Преко Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре укључили смо се у пројекат „Чиста Србија“ за изградњу канализационе мреже у насељима Мало Црниће, Велико Црниће и Салаковац. Имајући у виду да на подручју општине не постоји канализација, а да општински буџет није у стању да исфинансира једну такву инвестицију, помоћ државе нам је добродошла. Наше учешће огледа се у откупу парцеле за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода и у прибављању грађевинске дозволе. У овој години добили смо средства и од Министарства рударства и енергетике за уградњу соларних панела,  реч је о заједничком улагању Општине, Републике и заинтересованих грађана. Подршка је стигла и од Министарства за бригу о селу, одобрена су средства за откуп сеоске куће за млади брачни пар са четворо деце у Малом Црнићу и за изградњу производне хладњаче за откуп производа из сектора воћарства и повртарства при Задрузи „Куљанска“ из Куле. Помогло нам је и Министарство државне управе и локалне самоуправе, суфинансирало је набавку табли за обележавање улица и за унапређење рада Скупштине општине и општинских органа, кроз увођење Е-скупштине.

Општина Мало Црниће је једна од ретких у Србији која негује сеоски позоришни аматеризам. Ове године ФЕДРАС је прославио пола века постојања. То, међутим није и једина културна манифестација у општини.

-Тачно је да смо ове године обележили велики јубилеј, пола века трајања ФЕДРАС-а. Због пандемије изазване ковидом-19, организација је била отежана, али нас радује да је интересовавање и даље велико. Култура је, иначе, битан сегмент у функционисању наше Општине и пред нама је велика обавеза да ФЕДРАС и све другуе културне манифестације унапређујемо. За културу се сваке године у буџету планирају знатна средства, не само за ФЕДРАС, већ и за облике културног деловања у оквиру Библиотеке, Центра за културу, кроз издавачку делатност и Часопис „Стиг“, аматерску школу глуме, фолклорни ансамбл, аматерско позориште, каже наш саговорник.

Једино јавно предузеће, преко кога Општина остварује своје надлежности из комуналне области је ЈКП „Чистоћа Мало Црниће“. 

-Општина се, као оснивач, максимално труди да предузеће буде опремљено неопходним средствима за рад. То исто чине и у самом предузећу. У току 2021. године из сопствених средстава набављено је специјално возило са дизалицом за одржавања уличног осветљења, а окончан је и поступак набавке новог камиона смећара, чека се испорука, што ће значајно допринети ефикаснијем одношењу смећа из насеља. Иначе, на територији наше Општине одношење смећа организовано је у свих 19 насеља, корисници ове услуге су како физичка тако и правна лица. И поред малог броја запослених, ЈКП успева да обави све поверене послове, успешним су се показали и током минулих дана када су чистили путеве и улице од првог снега. 

Дугорочни планови 

-Имамо и велике планове које не можемо да остваримо без помоћи Владе Србије. Ту спадају изградња канализације по насељима са системима за пречишћавање отпадних вода, проширење водоводне мреже, изградња цевовода ка насељу Топоница, одвожења смећа преко трансфер станице Петровац даље ка Регионалној депонији Лапово, комплетна  санација и  рекултивација депоније коју  тренутно користимо што би много значило за животну средину, могућност израде постројења за наводњавање… Све су то жеље и пројекти за више година унапред, рекао нам је председник Малиша Антонијевић.   

                                       ПОМОЋ ПРЕДУЗЕТНИЦИМА И ПОЉОПРИВРЕДНИЦИМА

Да Општина настоји да задовољи потребе што већег броја становника потврђују бројна давања, бенефиције и субвенције које се додељују из локалног буџета. 

       -По први пут ове године предузетницима су додељена средства из Програма локалног економског развоја. Добило их је 12 предузетника након спроведеног јавног конкурса. Циљ је да они та средства усмере у набавку нове опреме за рад. Са овом врстом подршке наставићемо и убудуће, каже Антонијевић и подсећа да се пољопривредницима традиционално додељују подстицаји за вештачко осемењавање крава, субвенционисање камата и набавку расних грла свиња, коза, оваца и пластеника. Ове године није било конкурса за доделу јуница, али је заинтересованим пољопривредним произвођачима омогућено да посете Новосадски сајам и једном одгајивачу оваца из Шапина пружена је финансијска помоћ да изложи своја грла на Сајму.

-Истакао бих и заједничко улагање са Министарством пољопривреде, водопривреде и шумарства у комасацију дела катастарске општине Топоница,  којом ћемо добити више од 50 хектара укрупњеног поседа са приступним путевима. Биће то велики потенцијал за једну озбиљну производњу воћарских и виноградарских култура, сазнајемо од председника.  

                                                                 ДА НАС БУДЕ ВИШЕ                                          

Осим предузетницима и пољопривредницима, велику подршку Општина пружа и најмлађима, ученицима, студентима, породицама. 

– Постоји одлука да свака мајка има право на једнократну помоћ од 20.000 динара за свако новорођено дете, регресирамо трошкове боравка деце у предшколској установи, право на бесплатну ужину у основној школи и предшколској установи има свако треће и свако наредно дете по рођењу, регресирамо трошкове превоза и боравка деце и омладине са сметњама у развоју у установама, регресирамо трошкове превоза ученицима средњих школа који похађају наставу на територији браничевског округа. Увели смо и право на регресирање трошкова смештаја ученика средњих школа у домовима за ученике и најзад сваке године на основу јавног конкурса додељујемо стипендије нашим студентима. Свако новорођено дете, бесповратно остварује право на безбедносно ауто-седиште, Општина плаћа чланарину Удружењу „Покрет за децу три плус“ из Чачка, што омогућава родитељима са три и више детета да остварују попусте при куповини. На почетку сваке школске године ђацима који полазе у први разред додељујемо поклоне. Све су ово мере којима покушавамо да зауставимо јако изражену тенденцију пада броја становника на нашем подручју, истиче Антонијевић.

Уз подсећање да је недавно Скупштина општине усвојила буџет за наредну годину од председника сазнајемо да ће 2022. бити у знаку великих инфраструктурних пројеката,  да ће се наставити са асфалтирањем улица и изградњом локалних и атарских путева. Значајна средства намењена су ширењу водоводне мреже, изградњи нових водоизворишта и филтерских постројења, опремању бунара. Оно што је такође извесно је почетак  изградње дечијег вртића са свим пратећим садржајима, инвестиције на коју се дуго чекало. 

                                                                    

Share.

Comments are closed.

Skip to content