[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text]
Јутрос, 6. фебруара, преминуо је Милорад Миле Илић, директор Плесног клуба “Болеро”.
У знак поштовања и сећања на уваженог Пожаревљанина који је читав живот кроз нит сопственог ангажовања ширио плесну културу међу хиљадама суграђана и мештана браничевског округа свих генерација, објављујемо рубрику „Успешни међу нама“, штампану у недељнику „Реч народа“ јула 2017. године.
Велики је број Пожаревљана чије име мало говори, али када се помене надимак, онда се зна да то „наш човек“. Тако је и са Милорадом Илићем: многима име и презиме не значи ништа, но, када се каже: Миле Болеро, онда је то друга прича. А прича је почела двадесет трећег дана марта 1953. године када је у београдској железничкој породици Илић на свет дошао мали Милорад. Како то у овим породицама бива, основну школу је уписао у Матарушкој Бањи коју је похађао до трећег разреда када прелази у Пожаревац. Овде завршава Основну школу “Доситеј Обрадовић” и после Машинско-техничке школе студира саобраћај. Радни век започиње у Металуршком комбинату Смедерево а од 1981. Све до одласка у пензију, обављао је послове инспектора за безбедност саобраћаја у СУП-у Пожаревац.
Занимљиво је да су Милетови родитељи били истакнути спортски радници, обоје у фудбалу, а мајка је чак носилац сребрне плакете Фудбалског савеза Југославије! Миле Илић је не занемарујући породичну традицију, остао у водама спорта, али су интересовања ишла другим колосеком: уместо фудбалским – плесним. Трећу деценију је на челу Плесног клуба „Болеро“ који је оставио значај траг на спортској и друштвеној сцени не само нашег града, већ и далеко шире. Довољно за нашу данашњу причу.
Господине Илићу, како је дошло до тога да у једној релативно малој средини попут Пожаревца почнете да се бавите плесом, имајући у виду да је у то време квалитетна плесна сцена била далеко, не само од нашег града, већ се нешто посебно није одомаћила ни у Југославији?
-У Пожаревцу сам завршио нижу музичку школу, инструмент – хармоника, која ми је била прва љубав. Ту су били корени контаката са музиком како народном тако и класичном. Као старији основац, почео сам посебно да се интересујем за плес а прве озбиљније контакте са овим јединственим спојем уметности и спорта остварио сам са својим добрим другом Драганом Ранитовићем, који је тада започео студије у Новом Саду а данас је признати плесни стручњак у Њујорку.
Како је текла Ваша лична едукација у овом спорту?
– Након завршетка средње школе почињем озбиљно да радим на себи у смислу едукације и усавршавања у области како друштвеног тако и спортског плеса, сећа се Илић – Прве сертификате као инструктор, пре свега, друштвеног плеса добијам у Новом Саду, а потом и у Загребу. Велики утицај у смислу преношења знања на друге поред господина Ранитовића имао је и Мехмед Фејзић – Џери који је 80-их година служио војни рок у Пожаревачкој касарни. Другог марта 1991. године са супругом Миром оснивам Плесни студио „Болеро“ који је 5 година после тога прерастао у Плесни клуб и регистрован у Министарству за спорт и омладину.
Плесни клуб „Болеро“ веома брзо постаје плесна институција нашег града, али и округа. За то је требало упорности, знања, истрајности и сарадника?
– У воде такмичарског и спортског плеса „Болеро“ сам увео 1996. године уз помоћ Драгољуба Дејковића из Београда, тада државног првака у латино-америчким плесовима и члана Плесног клуба Хабанера из Београда, говори Милорад Илић
– Од сарадника на почетку рада клуба у едукативном смислу били су: Тања Ракић, Јелена Илић, Јелена Симић, Звонко Грујић, Предраг Бошковић, Весна Савић, Биљана и Бата Благојевић и др. Као дугогодишњи тренери који су и сада у клубу су Сандра и Данијел Пауновски, Данијела Сагић, Даница Илић, Петар Миладиновић и Драгољуб Илић.
Свакако да је било и тешко и одговорно уводити у свет музике и плеса генерације како младих, тако и нешто старијих суграђана. Но, имали сте, а и данас имате огромну подршку породице?
-Мој рад и деловање у области плеса пратили су сви чланови моје породице. Даница и Драгољуб (кћер и син) од малена као прваци основне школе почели да уче и усавршавају се у плесу да би данас Даница постала лиценцирани оперативни тренер и судија републичког ранга у модерним плесовима, а Драгољуб после успешне такмичарске каријере такође постао тренер и потпредседник Клуба. Они су постали један од главних стубова рада и напретка „Болера“. Излишно је поменути огромну духовну и техничку подршку супруге Мире.
Да ли постоји неки сегмент који Вам је трајно остао у сећању?
– Од сећања и најсветлијих тренутака сигурно је тренутак када смо први пут представљали нашу земљу на Светском првенству. Реч је о надметању у латино-америчким плесовима у Риги (Летонија) на самом северу Европског континента где смо остварили запажен резултат са тадашњим плесним паром Ненад Живић – Јелена Неранџић.
Господине Илићу, Како изгледа један Ваш пензионерско-радни дан?
– Преподневни сати пролазе у великом броју контаката са тренерима, такмичарима, сарадницима. Праве се планови рада, организација учешћа на такмичењима, разнородним приредбама, обављају бројне припреме…. Део дана, иако сам у пензији, посвећујем сарадњи са агенцијом „Лидер плус“, јер се дуже од дванаест година бавим осигурањем. Поподневни сати резервисани су за породицу, док је вече подређено непосредном раду у Клубу: ту су пробе у свечаној сали Пожаревачке гиманзије, технички део тренинга, рад школа и школица плеса….
И за сам крај разговора неизбежно питање: шта Милорад Миле Илић планира за наступајући период?
– Планови су да Плесни клуб „Болеро“ поставим на још стабилније основе и утемељим његов рад у све структуре града што заслужујемо као институција који преко четврт века ради и дише са грађанима Пожаревца и околине, а да такмичари постигну још боље резултате у следећој сезони. То није немогуће, јер, „Болеро“ је мој живот“!
Разговарао: Влада Винкић
[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]