Министар за бригу о селу у Влади Србије, Милан Кркобабић посетио је општину Жагубица. У претходном периоду из овог министарства за реализацију четири пројекта на територији ове локалне самоуправе опредељено је 25.624.000 динара.
–Жагубица и Хомоље у целини су јединствен и препознатљив део Србије. Све више људи се опредељује да овде остане. У томе морамо да наставимо да их охрабрујемо, конкретно као и до сада – нови путеви, водовод и канализација, нова радна места, али и окретање ономе по чему је Хомоље карактеристично, а то су породична газдинства, задруге, етно туризам и њихови препознатљиви производи, поручио је министар Милан Кркобабић током радне посете Жагубици.
Саставши се са председником Општинe Жагубица Сафетом Павловићем и његовим сарадницима, министар је у пратњи секретара Министарства Снежане Петровић, посебног саветника министра Риста Костова и помоћнице министра Тијане Нешић обишао породицу Дервишевић из Лазнице која је добила кућу са окућницом преко Програма Министарства за бригу о селу. Јелена и њена осмогодишња ћерка Ана су се после живота у заједници са Јелениним родитељима, братом и његовом породицом, преселиле у свој нови дом. Слободу, комфор и срећу пронашле су у кући од 90 квадрата, а Јелена је наставила да се бави пољопривредом.
Осим њих, још две породице из Крепољина и Сувог Дола су од почетка програма добиле бесповратна средства и решиле стамбено питање. За овај програм Министарство је определило 3,5 милиона динара.
-Тешки дани су иза мене. Размишљала сам да се одселим код сестре у Италију и да није било ове помоћи државе, сигурно бих тако и учинила. Сада имам свој кров над главом и видим будућност овде за себе и своје дете, казала је Јелена Дервишевић.
ОВО ПОДРУЧЈЕ ИМА ЧИМЕ ДА СЕ ПОДИЧИ
Преко другог Конкурса Министарства за бригу о селу, 2018. године, жагубичка Земљорадничка задруга „Хомоље мед” која успешно послује, добила је 15 милиона динара за набавку опреме за развој пчеларске производње. Министар је са својим сарадницама обишао задругу и уверио се да она све боље ради и добија чак и међународна признања.
-Ако желимо добро српском домаћину који живи и ради на малом поседу, онда је нужно да га охрабримо да се удружи. Најбољи начин је ако држава и локална самоуправа практично помогну финансијским средствима и омогуће адекватну инфраструктуру да српски домаћин крене у један озбиљан посао. Ова задруга је пример да задругарство има перспективу у Србији и радиће се на томе да овај бренд и ово подручје постану препознатљиви, јер заиста имају чиме да се подиче, казао је министар.
Према речима координатора пројекта Бренд Хомоља „Хомољски мед“ Владе Тодоровића помоћ коју је Министрство за бригу о селу пружило било је од великог значаја и захваљујући подршци бренд Хомоља „Хомољски мед“ заслужио је између осталог признање зеленог бренда.
СВЕ ВИШЕ ЉУДИ СЕ ОПРЕДЕЉУЈЕ ДА ОСТАНЕ У ХОМОЉУ
Након тога, Кркобабић је заједно са мештанима жагубичких села учествовао у вожњи на редовној сеоској линији којом однедавно саобраћа минибус који су лане добили преко Програма Министарства за бригу о селу. Општина Жагубица је уз још 60 јединица локалне самоуправе корисник бесповратних средстава за набавку овог превозног средства за сеоско становништво. Превоз користе и спортисти и културно – уметничка друштва да из својих села стигну на тренинг или такмичење.
-Локална самоуправа се труди да активно учествује у задовољавању потреба свог становништва, улажемо у инфраструктуру али излазимо у сусрет и за све друго што је у нашој моћи. Захвални смо Влади Србије и Министарству за бригу о селу на свим програмима које реализују за развој наших села, побољшање услова живота и останак становништва у сеоским срединама. Живот на селу мора да се покрене поново да би опстала Србија, истакао је председник Општине Сафет Павловић.
И четврти програм овог министарства реализован је у Хомољу. Средином августа ове године више од 3.000 посетилаца уживало је, такмичило се и дружило у Медвеђици на манифестацији Михољски сусрети села, која се већ традиционално трећу годину организује у селима широм Србије. Овај програм Министарство је подржало са 400.000 динара.
Д.Динић