
Mинистар културе Никола Селаковић потписао је са градоначелником Пожаревца Сашом Павловићем уговор за конкурс „Градови у фокусу 2026“, којим Министарство културе улаже 15 милиона динара у опремање реконструисане Галерије Милене Павловић Барили.
Министар Селаковић је истакао да је потписан уговор којим се финансира једним делом опремање будућег новог објекта Галерије Милене Павловић Барили са 15 милиона динара, али да ће средства бити допуњена у наредном периоду и кроз конкурс за покретно културно наслеђе.
-Све ово је део једног великог пројекта „Србија- скок у будућност 2027“, када је у области културе Галерија Милене Павловић Барили у Пожаревцу изабрана да буде један од носећих државних пројеката. Министарство културе и Град Пожаревац су озбиљни, лојални и врло ефикасни партнери. У претходне две године, Влада Републике Србије и Министарство културе су уложили у Пожаревац, како у савремено стваралаштво, тако и у заштиту културног наслеђа, 75.652.000 динара. Када томе додамо улагање у изградњу новог објекта Галерије Милене Павловић Барили, које износи 456 милиона динара, долазимо до једне импозантне цифре која за сада премашује 532 милиона динара, рекао је Селаковић.
Наглашавајући да су у плану нова улагања у Пожаревац до краја године, Селаковић је појаснио да још увек нису завршени сви конкурси Министарства културе на којима учествују Галерија Милене Павловић Барили као и друге установе са територије Града.
-Овај данашњи, најважнији уговор који смо потписали, резултат је програма „Градови у фокусу“, који као програм Министарства културе настаје 2016. године, када је Србија показала прве знаке свог економског оздрављења, прве добре резултате фискалне консолидације и дуго чеканих економских реформи, чији је био мисаони творац и спроводилац тадашњи председник Владе, а данашњи председник Републике Александар Вучић. Управо на Вучићев предлог формира се програм „Градови у фокусу“ кроз који смо од 2016. године до данас као Министарство културе доделили укупно две милијарде и 380 милиона динара, указао је Никола Селаковић и додао да је тај новац помогао да у многим градовима, општинама и местима по Србији почне обнова више деценија запостављене културне инфраструктуре и да су многи градови и општине добили потпуно реновиране, готово нове домове културе.
У оквиру посете, Селаковић је најавио и да ће у сарадњи са Регионалним заводом за заштиту споменика културе у Смедереву, Министарство културе преузети највећи део трошкова за санацију Споменика кнезу Милошу у градском парку, који је оштећен услед временских непогода.
Градоначелник Пожаревца Саша Павловић је истакао да Пожаревац и Министарство културе сарађују дуги низ година од реконструкције Ергеле Љубичево, и оценио да Град у том министарству нема само партнера већ и пријатеље.

-Данас смо потписали уговоре о додели средстава за суфинансирање пројеката у области културе. Најзначајнији и капитални уговор односи се на опремање објекта Галерије Милене Павловић Барили у вредности од 15 милиона динара и уз суфинансирање Града Пожаревца. Ово улагање ће унапредити услове за рад и презентацију културних садржаја у једној од најзначајнијих установа културе у Србији, посвећеној животу и делу Милене Павловић Барили. Реализација уговора за опремање ентеријера биће финална фаза у отварању Галерије, истакао је градоначелник.
Он је позвао установе културе са територије града да наставе да се пријављују на конкурсе Министарства културе.
Овом приликом уручен је и уговор за пројекат у области заштите културног наслеђа: „Лимес у Србији – Унескова светска културна баштина. Истраживање римског утврђења Голубац – Cuppae“, чији је носилац Народни музеј Пожаревац, у вредности од милион динара.
Д.Д.