“БиблиоСалон” са књижевником и академиком Гораном Петровићем, у кучевачкој библиотеци, биће одржан овог четвртка, 10. новембра.
Разговор ће водити Јована Дишић. Иначе, овога пута БиблиоСалон неће бити сниман, тако да је ово јединствена прилика да у Кучеву упознате сам врх наше савремене књижевности.
Горан Петровић (Краљево, 1961), један је од најзначајнијих српских савремених писаца и редовни члан Српске академије наука и уметности.
Објавио је књигу кратке прозе „Савети за лакши живот” (1989), роман „Атлас описан небом” (1993), збирку приповедака „Острво и околне приче” (1996), роман „Опсада цркве Светог Спаса” (1997), роман „Ситничарница ’Код срећне руке’” (2000), збирку приповедака „Ближњи” (2002), збирку изабране кратке прозе „Све што знам о времену” (2003), драмски текст „Скела” (2004), збирку приповедака „Разлике” (2006), књигу записа „Претраживач” (2007), новелу „Испод таванице која се љуспа” (2010), књигу изабраних прича „Породичне сторије” (2011), драмски текст „Матица” (2011) и књигу изабраних прича „Унутрашње двориште” (2018).
Петровићеви романи и збирке прича објављени су у преко сто тридесет издања, од чега шездесет у преводима. Нека од његових дела су адаптирана за позориште, телевизију и радио.
Добитник је више значајних књижевних признања.
Недавно су се појавила два нова наслова Горана Петровића: „Папир” и „Иконостас” (Лагуна, 2022).
„Дуже од једне деценије Горан Петровић је скрајнут од буке не нарочито узбудљивог књижевног живота (барем када је о квалитету већине написаног и објављеног ријеч), тихо радио на свом magnum opus-у, чекајући прави тренутак за поновни излазак пред читаоце. Најзад су се појавила прва два наслова великог циклуса – романа делте – који представљају дио, како с времена на вријеме писац наговијести, десетотомног, а можда и обимнијег романескног низа. Осјећа се у атмосфери читалачке заједнице тиха свечаност тренутка изазвана повратком једног од највољенијих савремених српских писаца у књижаре, донекле пригушена далеким хуком актуелне историје, који све снажније одјекује.” (Владан Бајчета, Политика (Култура уметност наука). Год. LXVI бр. 30. (5. XI 2022), стр.